© Lukáš Masner / Marlene Film Production  

Podívejte se, jak vznikal brilantní Šarlatán režisérky Agnieszky Holland

Jakou cenu zaplatíte, když si budete hrát na boha? V našich kinech ho vidělo víc než 240 000 diváků. Čeká ho litý boj o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Lze ho vnímat jako potěšující reflexi aktuálního vkusu českého publika, které nakonec zůstalo bez kin. Udělejte tedy alespoň krok behind the scenes a dívejte se, jak se točil Šarlatán.   

Film o filmu v režii Marka Čermáka je citlivým portrétem vzniku a smyslu díla, odhaluje motivace klíčových tvůrčích osobností, sám o sobě vizuálně podtrhuje formální důslednost celovečerního Šarlatána, od nekompromisního režijního přístupu Agnieszky Holland přes cit kameramana Martina Štrby až po velké herecké výzvy Ivana a Josefa Trojanových. Prostor je věnován mimořádným i půvabně drobným situacím z geneze evropské filmové události, která prakticky ve všech ohledech přesahuje dosavadní tuzemské filmové standardy. 

Exkluzivní fotografie z natáčení v podání kameramana Lukáše Masnera a fotografky Zuzany Panské jsou behind the scenes momenty, z nichž některé se díky stylu a síle zachyceného okamžiku mění v regulérní film stills, tedy filmové fotografie reflektující samotný děj, vystihující jeho ducha a atmosféru.

Oba projevují cit pro neobyčejnou obyčejnost (Trojanovo rozjímání u karavanu, černobílý odpočinek Juraje Loje), jejich oči a objektivy ovšem necílí pouze na ústřední figury, naopak nechávají vyniknout samotné prostředí, mizanscénu a production design. Na jejich snímcích mohou hlavní hvězdy nahradit kostýmní a výtvarné detaily včetně důsledné práce filmového architekta Milana Býčka.

Stačí se dívat, pozorně.