© Jelmer de Haas

Když Zimmer vzpomíná na Morriconeho

Mág čarokrásné filmové hudby, italský skladatel a dirigent Ennio Morricone, zemřel v Římě v pondělí 6. července 2020. Bylo mu 91 let. Jeho hudba je ovšem nesmrtelná, větší než život sám.

7. červenec 2020 00:03:15

O vlivu a hlubokém poslání jedné nedostižné hudební legendy se rozepsal i Morriconeho následovník Hans Zimmer. Přinášíme český překlad několika jeho vět:   

Ennio.

První melodie, kterou jsem od něho slyšel, mě chytla a už mě nepustila. Já sám jsem se nikdy nerozhodl, že se stanu skladatelem. Ennio a Sergio Leone to rozhodnutí udělali za mě. Tím, že mě nechali pocítit jejich magii.

Ennio mě naučil, že ta nejjednodušší, nejčistší a nejupřímnější melodie je zároveň ta nejtěžší, kterou můžete napsat. Naučil mě, že to ani nemá být snadné, protože je to samo o sobě hluboké poslání, které my, skladatelé, musíme brát se vší vážností a skromností.

Naučil mě také to, že naše práce je být nejlepším přítelem režiséra, jeho inspirací. Dobrý dirigent totiž dýchá s celým orchestrem jako jedno tělo. A tak kdykoliv teď uslyšíte jeho hudbu, uslyšíte, jak dýchá. Možná ho neuvidíte, ale rozhodně ho vždy uslyšíte…

Ciao, Maestro!