© Vojtěch Veškrna

Cítíte Vůni úspěchu? BiggBoss vydává knihu výtvarníka Matyáše Chocholy

Společně s Galerií moderního umění v Hradci Králové vysíláme ven limitovanou edici VŮNĚ ÚSPĚCHU. Výpravná umělecká publikace výtvarníka a performera Matyáše Chocholy vznikala 10 let.

Křest publikace v performativní režii Chocholy a scénografa Alexandra Puškina se uskuteční ve středu 17. června od 18:00 v Colloredo-Mansfeldském paláci (Karlova 189/2, Praha 1 – Staré Město), součásti Galerie hlavního města Prahy. Během křtu budete mít šanci získat některou z knih ze striktně limitované edice 60 kusů, které Chochola sám na cirkulárce nařezal a nakonec podepsal zlatou benzínovou fixou. K prodeji navíc budou i Chocholovy čerstvé sítotisky.

>>> KOUPIT KNIHU A PODPOŘIT NAŠE VYDAVATELSTVÍ

3x VŮNĚ ÚSPĚCHU

VŮNĚ ÚSPĚCHU je manifestem tvůrčí svobody českého výtvarníka a performera Matyáše Chocholy, laureáta Ceny Václava Chada (2012) a Ceny Jindřicha Chalupeckého (2016).

VŮNĚ ÚSPĚCHU je volný umělecko-lettristický experiment, v němž se slova a obrazy intuitivně řadí do nových konstelací a svobodných celků. Chochola svou nepolapitelností a významovým mlžením vykresluje jinou/vlastní verzi světa. Světa plného mezer a náhodných setkání, uměleckých reflexí, úvah a šamansko-rituálních prožitků.

VŮNĚ ÚSPĚCHU je svět, v němž Chocholovy gestické wordarty nespoutaně plynou svébytným magickým časoprostorem, který nadále vyplňují syrové animální kresby a surrealistické vize scénografa a performera Alexandra Puškina.


© Vojtěch Veškrna

3x MATYÁŠ CHOCHOLA

Vůně úspěchu volně navazuje na tvou výstavu Dějiny lidstva v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Není to ale klasický katalog…
Vůbec to není běžný katalog, je to kniha, která vznikala téměř 10 let. Poslední texty se tvořily ještě minulý rok a letos to celé dostalo finální podobu včetně nového názvu. Ze všeho nejvíc je to pro mě nová verze Bible 2.0, nebo čínská Kniha proměn současného světa.

Proč si knihu pořídit? Kvůli tobě, její filozofii nebo zpracování?
Kvůli mé osobě určitě ne. Ta kniha v sobě ale skrývá odpovědi na otázku po smyslu života, což je myslím docela dobrý důvod, proč ji chtít. Snažil jsem se, aby i její zpracování bylo vyjímečné, ale určitě jsem to dělal především pro radost.

Jaká je podle tebe vůně úspěchu?
Vůně úspěchu se nedá popsat, může doprovázet blížící se úspěch, ten ale může zůstat nedosažitelný a někomu může i smrdět. Je to ten typ vůně, který je pokaždé jiný. Já sám ho naposledy velmi intenzivně cítil při signování téhle knihy zlatou benzínovou fixou.