© MACIEK JASIK / GQ

3 jointy od Spika Leeho, které vás dokonale uzemní

Tři silné výpovědi jednoho z nejosobitějších filmových režisérů současnosti, které se trvale zachytily na sociálních sítích.

8. červen 2020 20:00:21

3 Brothers
Jedna minuta, čtyřiatřicet vteřin. Lee se svým hlasem připojuje k aktuální lavině protestů po celých USA, kterou spustila vražda George Floyda (udušen policistou 25. května 2020 v Minneapolis). V naléhavé found-footage koláži ani na vteřinu neodvrací zrak od prosté reality. Brutální záběry nejen z útoku na Floyda sampluje s těmi na Erica Garnera (udušen policistou 17. července 2014 v New Yorku) i s těmi na Radio Raheema, tedy na fiktivní postavu ze svého kultovního pamfletu proti rasismu jménem Do the Right Thing (1989) – z filmu, jehož závěr ve své době působil jako účelová provokace, aby se v dnešní době ukázal nadčasovým. 3 Brothers jsou ve své podstatě “jen” důležitou audio-vizuální reflexí toho, co se může dít v zemi neomezených možností. Stačí to k tomu, abychom na chvíli skutečně nemohli dýchat.        

Reality Fact: Do the Right Thing byl v roce 1989 vůbec první kinorande pro budoucí manželé Obamovi.

Da 5 Bloods
Dvě minuty, jednapadesát vteřin. Pět válečných veteránů z Vietnamu se po letech vrací zpátky na místo činu. Zaplavat si ve vzpomínkách na inferno, ale také najít hrob svého někdejšího velitele (Black Panther Chadwick Boseman), protože společně s ním je tam někde zakopaný i poklad ze zlata.

Leeho první flick pro Netflix má, ostatně stejně jako celá jeho filmografie, spojovat nespojitelné – tedy napalmovou komedii s válečným hororem, buddy movie s relevantním politickým komentářem. Skrze minulost opět promlouvat k dnešku. Jak ostatně dosvědčuje spoluautor scénáře Kevin Willmott v rozhovoru pro Los Angeles Times, Da 5 Bloods se bude dotýkat jednoho dodnes palčivého a na filmovém plátně prakticky neprozkoumaného fenoménu: „Příběh každého černošského vojáka ve Vietnamu byl totožný: bojujete za práva, která ani vy sám nemáte, navíc s mylnou představou, že právě tohle nasazení prokáže vaše dostatečné vlastenectví, což vám v USA zase nějakým způsobem zajistí vytouženou rovnost. Jen si představte, že doma zuří skutečná revoluce a vaši lidé v té revoluci umírají, zatímco vy se pachtíte někde v džungli.” 

Už samotný psychadelický trailer s hudebním doprovodem od The Chambers Brothers jasně napovídá, že Leeho vůbec první válečný trip půjde daleko za horizont možností, zdivočelosti a diváckých očekávání. A už teď je snad jasné, že výpověď to bude stejně svébytná a důležitá jako v případě podvratného BlacKkKlansmana. Vše si potvrdíme už 12. června. Do té doby buďte vnímavější než kdy dřív.  

Reality Fact: Původní scénář k fimu dlouhou dobu vlastnil Oliver Stone, autor téhle klíčové vietnamské trilogie: Četa (1986), Narozen 4. července (1989), Nebe a země (1993). 

New York New York
Tři minuty, třicet vteřin. Teď trošku výdechu, prosím. Byť při samotném závěru znovu tak trochu mrzne úsměv na tváři, jak už to tak v té trumpovské Americe bývá. Lee bere do ruky legendární Super 8, do uší si pouští Sinatru a v přísné době karanténové podniká odyseu po vesmíru své domovské metropole. Dle jeho vlastních slov jde o zamilovaný dopis pro Newyorčany. Nostalgická, lehce rozmlžená vzpomínka na místo, které se dočasně muselo proměnit v opuštěný supermarket s rouškami. Happy end teď jako by dočasně přestal existovat.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Plain And Simple. Special Love Shout To Ms. TINA SINATRA,SONY/ATV,KERWIN DEVONISH (Camera),ADAM GOODE (Editor),TIM STACKER And KODAK For The Super 8 Film And Cameras.

Příspěvek sdílený Spike Lee (@officialspikelee),

Reality Fact: New York čárka New York