Režisér Vít Hradil doporučuje filmy, které mu zpříjemnily karanténu

Kvalitních filmů, seriálů či dokumentů je na NETFLIXU či HBO nespočet, stejně jako doporučení na to nejlepší z nejlepších. Podle mě stojí za připomenutí (a pro některé možná i za objevení) následující kusy, ke kterým se v karanténě rád vracím. 29 filmů a jeden seriál.

11. květen 2020 12:24:26

THE FLORIDA PROJECT 2017

Režie: Sean Baker
- Snowbird 2015. Transdarinka 2016.
Hrají: Willem Dafoe, Bria Vinaite, Brooklynn Prince

Sonda do okraje společnosti očima dětí, která je po celou dobu upřímná, barevně hravá (tak nějak bez tlaku a onanie á la Wes Anderson) a díky dětem i ve své podstatě úsměvná. Vrcholí emotivně srdcervoucím finále. Čistá krása.

DOBRÝ ČASY
GOOD TIME 2017

Režie: Benny Safdie, Josh Safdie
- Danny Longless 2009. Bůh ví co 2014. Drahokam 2019.
Hrají: Robert Pattinson, Benny Safdie

Geniální trip od „Safdie Brothers“ (bratrů Bennyho a Joshe Safdie), který svou divokostí, neskutečnou energií, dravým vizuálem a naprosto nečekaným, velmi originálním a vtipným twistem válcuje divákova veškerá očekávání. Skvělej Robert Pattison, skvělej soundtrack, skvělej film.

POTOMCI LIDÍ
CHILDREN OF MEN 2006

Režie: Alfonso Cuarón
- Mexická jízda 2001. Harry Poter a vezeň z Azkabanu 2004. Gravitace 2013. Roma 2018.
Hrají: Clive Owen, Julliane Moore, Michael Caine

Kritici opěvovali (a opěvují) Children of Men jako jedno z nejlepších a nejzásadnějších sci-fi jednadvacátého století. Diváci ve své době už ovšem tak nadšení nebyli. Širšímu publiku film přišel, polopatě řečeno, v podstatě o ničem. Ano, Children of Men má v základu velmi jednoduchý děj. Ale Alfonso Cuarón jej natočil takovým stylem (kamerově i trikově), že vám nejednou scénou zastaví dech, a zároveň se zvládá věnovat tématům, jako je anarchie, migrace, terorismus… Bezdětnost je zde jen metaforou pro beznaděj, jak sám Cuarón zmínil v jednom rozhovoru. Nádherné a komplexní mistrovské dílo. Silnější a plnější je pak film i po několikátém shlédnutí. Skutečný diamant.

SUNSHINE 2007

Režie: Danny Boyle
- Mělký hrob 1994. Trainspotting 1996. 28 dní poté. Milionář z chatrče 2008. Stebe Jobs 2015.
Hrají: Cillian Murphy, Chris Evans, Rose Byrne

Režisér Danny Boyle natočil za málo peněz i na dnešní poměry audiovizuálně našlapanou pecku. Na první dojem může Sunshine v druhé polovině filmu proplesknout náročnějšího diváka trochu rozpačitou odbočkou do naprosto béčkovýho až lacinýho sci-fi braku. I s tímhle se ale Danny Boyle vypořádal s takovým stylem a drajvem, že by se polovina režisérů, kteří si na vizuálnu zakládají, měla i dnes co učit. Pokud člověk touží po čistém sci-fi bez hlubších filozofických ambicí, Sunshine je korunovaným králem.

EXPRES FOTO
ONE HOUR PHOTO 2002

Režie: Mark Romanek
– Never let me go 2010. Vinyl 2016.
Hrají: Robin Williams

Jeden z neuznávanějších videoklipových tvůrců Mark Romanek (David Bowie, NIN, Beyoncé, Madonna, Michael Jackson, R.E.M., Johnny Cash atd.) natočil v roce 2002 svůj první filmový debut. Film proběhl mezi diváky téměř bez povšimnutí, ale kritici se nemohli nabažit. Na jedné straně Romanek válcoval na svou dobu působivým, chladným a odtažitým vizuálem, na straně druhé byl film ve své odtažitosti v závěru překvapivě velmi křehkou sondou do postavy Sye Parrise, kterého naprosto bravurně ztvárnil geniální Robin Williams.

MNICHOV
MUNICH 2005

Režie: Steven Spielberg
– Duel 1971. Čelisti 1975. V říši slunce 1987. Schindlerův seznam 1993. Jurský park 1993.
Hrají: Eric Bana, Daniel Craig, Geofrey Rush

Brilantní špionážní thriller, vzdávající hold francouzkému stylu sedmdesátých let. Steven Spielberg v jedné ze svým životních forem nám servíruje „proměnu hlavního hrdiny Avnera (Eric Bana), který se z nadšeného a odhodlaného muže stává pomalu a jistě paranoidní troskou.“ Dlouhá stopáž, nádherný audiovizuál a spousta rozhořčených i nadšených kritiků, vedoucích mezi sebou další zbytečnou válku o tom, jestli se měl Spielberg vykašlat na svoje stěžejní klasické motivy, jako je rodina. Neměl.

ZOUFALSTVÍ A NADĚJE
FIRST REFORMED 2017

Režie: Paul Schrader
- Auto Focus 2002. Naostro 1979.
Hrají: Ethan Hawke, Amanda Seyfried

Minimalisticky vtahující deprese. Schrader nakládá velmi pomalu a staticky. Hawke si minimálně sáhnul po nominaci. Někoho závěr filmu vytočil, pro mě to byl jeden z nejkrásnějších závěrů ve filmu vůbec. Film který si najde jen úzké publikum, ale neměl by ho minout naprosto nikdo. Zásadní věc nejen roku 2017. A taky jeden z nejhorších českých překladů.

DOGMAN 2018

Režie: Matteo Garrone
- Balzamovač 2012. Reality Show 2012.
Hrají: Marcello Fonte, Edoardo Pesce

Famózní a srdcervoucí podívaná. Osobitá a nekompromisní sonda do krásného a čistého srdce a naproti tomu do neurvalé bestie. David a Goliáš 21. století.

PRAVDIVÁ ROMANCE
TRUE ROMANCE 1994

Režie: Tony Scott
– Hlad 1983. Top Gun 1986. Poslední skaut 1991. Nepřítel státu 1998. Muž v ohni 2004.
Hrají: Christian Slater, Patricia Arquette, Dennis Hopper, Val Kilmer, Gary Oldman, Brad Pitt, Christopher Walken

Scénář filmu napsal Quentin Tarantino. A jde to znát – v tom nejlepším smyslu slova. Ano, v dnešní době si nejeden tarantinofil klade otázku, jak by film dopadl, kdyby si ho ve své kuchyni uvařil sám Tarantino. Tonny Scott se ale rozhodně nemá za co stydět. Hvězdně napráskanej film s nezapomenutelným Garym Oldmanem, nezapomenutelně brutální motelová rvačka Jamese Gandolfiniho s Patriciou Arquette, mexická plichta na závěr (kterou si později Tony zopakoval ještě v Nepříteli státu z roku 1998 a pasoval se tím na jejího krále) a odsýpající tempo s videoklipovým šmrncem. A to všechno hezky pěkně v romanci z peraQuentina T. z roku 1994.

MYS HRŮZY
CAPE FEAR 1991

Režie: Martin Scorsese
– Taxikář 1976. Poslední pokušení Krista 1988. Mafiáni 1990. Casino 1995. Počítání mrtvých 1999.
Hrají: Robert De Niro, Nick Nolte, Jessica Lange, Juliette Lewis

Film znám už z dětství a nikdy ho nevymažu z hlavy. Tehdy jsem nevěděl, co je to za velikány – ať už za kamerou či před ní. Martin Scorsese vždycky ve velkém stylu. V tomto nekompromisně tvrdém old-school thrilleru mu ještě pomáhá Robert De Niro v roli, ze které máte husí kůži i na zadku. A Juliette Lewis strká všechny ostatní „lolity“ do kapsy. Tohle je naprosto a jednoduše geniální jízda a rozhodně jeden z nejlepších thrillerů vůbec, který válcuje a drtí kosti i skoro po třiceti letech. Takhle se to má dělat.

NEBESKÁ STVOŘENÍ
HEAVENLY CREATURES 1994

Režie: Peter Jackson
– Braindead – Živí mrtví 1992. Pán Prstenů Trilogie 2001–2003. King Kong 2005. Hobit 2012–2014.
Hrají: Kate Winslet, Melanie Lynskey

Film podle skutečné události, kterou podle svého pojal Peter Jackson. Pro mě je to jeho nejlepší kus dodnes. Jeden z mála filmů, kdy si při sledování říkáte: „Tak už to udělejte! Fandím vám jak nikdo…“ A když k tomu nakonec dojde, běhá vám mráz po zádech – a všechno to vaše fandění a nadržování hlavním aktérům a uhranutí fantaskním světem jako na LSD se promění v jednu pořádnou facku cihlou přes ksicht, kterou ucítíte ještě dlouho po zhlédnutí.

SMRT PANEN
THE VIRGIN SUICIDES 1999

Režie: Sofia Coppola
– Ztraceno v překladu 2003. Marie Antonietta 2006.
Hrají: Kirsten Dunst, Josh Harnett, Danny DeVito, James Woods

Ještě než natočila Sofia Coppola fenomén s názvem Ztraceno v překladu, výrazně na sebe upozornila snímkem Smrt panen. Ve vizuálním retro stylu pojatý, podmanivý, na první pohled až optimisticky působící film, v němž sledujeme dívčí příběh pohledem mužů. Mnoho otázek, málo odpovědí, zato ve své podstatě velmi poeticky depresivní a zničující záležitost.

THUNDER ROAD 2018

Režie: Jim Cummings
Hrají: Jim Cummings, Kendal Farr

Překrásnej „indie zázrak“, jehož hlavní představitel (zároveň i režisér a scénarista ) Jim Cummings v roli policajta Jima Arnauda si už jen desetiminutovým nestřiženým úvodem vytírá jedním tahem zadek jak Rami Malekem, tak všema ostatníma. Opomenout ho v nominacích za nejlepší herecký výkon (možná i dekády), to chce značnou dávku ignorance. Možná se může během sledování zdát, že filmu padá řetěz, ale těch hned několik geniálních scén (úvod, tleskání rukama s dcerou, první příjezd na policejní stanici, návštěva ve škole, návštěva sestry a naprosto smutně překrásný konec) a smršť dialogů, tragického humoru, emocí a brilantních hereckých výkonů mi daly něco, co mi žádnej nominovanej film dát nedokázal. Jeden z nejvíce opomíjených filmů za dlouhá léta (hlavně u nás).

THE SISTERS BROTHERS 2018

Režie: Jacques Audiard
- Na dřeň 2012. Dheepan 2015.
Hrají: Joaquin Phoenix, John C. Reily, Jake Gyllenhaal, Riz Ahmed

Jeden z nejkrásnějších filmových zážitků roku 2018. Geniální John C. Reilly i Joaquin Phoenix pod taktovkou geniálního Audiarda. Pozvolně plynoucí, skvělejma dialogama prošpikovaný, nečekaně vtipný (jako každá osoba, co si na Sisters Brothers dovolí) a mrazivě fackující anti-western, který vás v závěru srovná a zklidní svou citlivostí a něhou. Neskutečně nádherná věc.

KRÁLOVSTVÍ ZVĚRSTEV
ANIMAL KINGDOM 2010

Režie: David Michôd
- The Rover 2014. War Machine 2017. Král 2019.
Hrají: James Frecheville, Ben Mendelsohn, Guy Pearce, Joel Edgerton, Jackie Weaver

„Slowburn“ snímek s geniálně mrazivou hudbou, režií, neuvěřitelně zvláštní a neotřelou atmosférou, která jako by odrážela pocity a povahu ústřední postavy, jež v mnoha ohledech působí jako autista. Jackie Weaver a její nominace na Oscara je naprosto na místě. Takovou máti aby jeden pohledal.
Pak je tu ještě jedna role, která na plátně září jako zlatá velryba v rybníčku – Ben Mandhelsohn! O tomhle psychopatovi se spoustě filmům může jen zdát.

CESTA
THE ROVER 2014

Režie: David Michôd
- Animal kingdom 2010. War Machine 2017. Král 2019.
Hrají: Guy Pearce, Robert Pattinson

Tíživé, tiché drama (o to hlučnější, když se vystřelí) s minimem dialogů, ale zato naprosto robustní v decentnosti mimiky. Depresivní upocenost, která se s tím nemaže, byť jde zdánlivě o nic. Napodruhé silnější. Podobenství o tom, jak dopadne lidstvo, když svět opustí pocit viny. Vynikající vysušený australský steak.

SVĚTLO MEZI OCEÁNY
THE LIGHT BETWEEN OCEANS 2016

Režie: Derek Cainfrance
– Blue Valentine 2010. Za borovicovým hájem 2012.
Hrají: Michael Fassbender, Alicia Vikander, Rachel Weisz

Vyhrocené romantické drama s nesmírně krásnou atmosférou, krásným prostředím a skvělými herci, ve kterém se s tlačením na pilu nešetří v žádném směru včetně citového vydírání a slzopudného ždímání diváka. Všechny tyhle klišoidní záležitosti, k žánru bezesporu patřící, však Derek Cainfrance podává s citem a bez kalkulu.

OPILÍ LÁSKOU
PUNCH-DRUNK LOVE 2002

Režie: Paul Thomas Anderson
– Hříšné noci 1997, Magnolia 1999, Až na krev 2007, Nit s přízraků 2017
Hrají: Adam Sandler, Emily Watson, Philip Seymour Hoffman

Paul Thomas Anderson patří rozhodně do top trojky nejlepších a nejosobitějších žijících režisérů. Není proto divu, že tento pán má na svědomí tenhle snad nejoriginálnější, těžko popsatelnej romantickej snímek z roku 2002. Adam Sandler potvrdil, že je skutečným hercem už v tomto snímku (nikoli až teď, jak mnozí křičí, vzhledem ke skvělému výkonu v neméně skvělém filmu Uncut Gems z roku 2019 – a já doteď podezírám skvělé Safdie Brothers, že si pro tento diamant dost vypujčili právě z Punch-Drunk Love). Možná to není tak procítěný film, jak by si mnozí přáli, ale možná je to právě proto, že nám Anderson servíruje emoce úplně jinak, než jsme ve filmech zvyklí.

INSIDER: MUŽ, KTERÝ VĚDĚL PŘÍLIŠ MNOHO
INSIDER 1999

Režie: Michael Mann
– Zloděj 1981. Poslední Mohykán 1992. Nelítostný souboj 1995. Ali 2001.
Hrají: Al Pacino, Russell Crowe, Christopher Plummer

Na Michaela Manna možná až příliš mírné – jak technicky, tak obsahově –, a pro mnohé nezáživné (a dlouhé něco přes 150 minut) pojetí tématu špinavých intrik tabákového průmyslu. Přesto i tahle pomalá a pevná ruka mistra Manna nabízí strhující a emocemi prošpikovaný thriller se špičkovými hereckými výkony Ala Pacina i Russella Crowa.

HRA
THE GAME 1996

Režie: David Fincher
– Sedm 1995. Fight Club 1999. Zodiac 2007.
Hrají: Michael Douglas, Sean Penn, Deborah Kara Unger

Atmosféricky dokonalý, kamerou i herecky precizní, očekáváním prošpikovaný Fincherův špek z devadesátýho šestýho, kterému k naprosté dokonalosti scházelo (a pořád nejspíš schází) potvrdit celou tuhle paranoidní symfonii závěrem, který by nebyl tak rozporuplný. I přes to ale nelze nemluvit o špičkovém díle. Jak jinak, když je na režisérské židli tenhle bůh.

KOMORNÁ
THE HANDMAIDEN 2016

Režie: Chan-wook Park
– Má je pomsta 2002. Oldboy 2003. Nebohá paní pomsta 2005. Stoker 2013.
Hrají: Min-hee Kim, Tae-ri Kim, Jeong-woo Ha

Vizuálně, příběhově, sexuálně a atmosféricky poutavá, 144 minut dlouhá kinematografická orgie. Zpracování je, jak už jsme u Parka zvyklí, jednoduše famózní. Film, po jehož zhlédnutí jsem chtěl okamžitě repete.

VIDĚL JSEM ĎÁBLA
I SAW THE DEVIL 2010

Režie: Jee-woon Kim
- A Bittersweet life 2005. Hodný, zlý a divný 2008.
Hrají: Byung-hun Lee, Min-sik Choi

Na první pohled jednoduchá, naprosto brutální a černohumorná jízda. Kdo má slabost pro „revenge movies“ jako já, bude na vrcholu blaha. Ano, filmu spadne občas řetěz, protože na to, jak je dějově prostý, je 141 minut jednoduše příliš dlouhá doba. Ale vždycky po pocitu „klesnutí“ se film nakopne takovým stylem, že mu to nelze neodpustit. Jee-woon Kim natočil řemeslně dokonalý krvák, který je zábavný, fascinující svým černočerným humorem a ve svém výsledku nabízí solidní otázku, kdo je větší psychopat: jestli maniakální masový vrah, nebo pomstou poháněný hrdina. Zatímco Min-sik Choiova postava je zlem poháněna „od přírody“, ta Leeova se pro něj rozhodla. Bezútěšný konec všechno to někdy groteskní, jindy nepříjemné násilí jen depresivně umocňuje.

MUSÍME SI PROMLUVIT O KEVINOVI
WE NEED TO TALK ABOUT KEVIN 2011

Režie: Lynne Ramsay
- Chytač krys 1990. Nikdys nebyl 2017.
Hrají: Tilda Swinton, John C. Reilly, Erza Miller

Nekonvenční drama, kterému vévodí především Swintonová, ale k plusům musím přidat i krásnou kameru a velmi zajímavý střih, byť právě ten může někoho zpočátku iritovat. Nepříjemné scény podložené happy songama? Jeden z nejkontroverznějších filmů roku 2011 (a taky jeden z nejlepších). Nutno podotknout, že dobrou náladu si z něj nikdo neodnese.

VEJDE TEN PRAVÝ
LÅT DEN RÄTTE KOMMA IN 2008

Režie: Tomas Alfredson
- Čtyři odstíny hnědé 2004. Jeden musí z kola ven 2011.
Hrají: Kare Hadebrant, Lina Leandersson

Dětská romantika na scéně upírského hororu?
Tomas Alfredson stvořil v roce 2008 naprosto překrásnej filmovej diamant přetékající sněhově-sídlištní atmosférou. Vlastně by z toho klidně mohl bejt takovej hezkej vánoční film. Až na těch pár podřezanejch, prokousanejch krků, obličej rozleptanej kyselinou a pár dětí roztrhanejch na kusy.

OBJETÍ HADA
EL ABRAZO DE LA SERPIENTE 2015

Režie: Ciro Guerra
– Stěhovaví ptáci 2018. Zelená hranice 2019.
Hrají: Jan Bijvoet, Antonio Bolivar, Nicolás Cancino

Objetí hada kdesi nazvali transcendentálním road movie. Existují filmy, které se dají po zhlednutí s čistým svědomím označit (s trochu prostoduchým zjednodušením) jako „zážitek na celý život“. Takových filmů je asi jako prstů na vašem těle. Tohle je každopádně jeden z nich.

SNOWTOWN 2011

Režie: Justin Kurzel
– Macbeth 2015. Assassin’s Creed 2016. Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy 2019.
Hrají: Lucas Pittaway, Bib Adriens, Daniel Henshall

Naprosto bezcitná a syrová záležitost. Justin Kurzel natočil dechberoucí debut v podobě sociální sondy do života australské spodiny. Barvitě znázorňuje, jak vám může duši rozcupovat na kusy prostředí, ve kterém vyrůstáte. Nic pro slabé povahy (a to jistě existují násilnější filmy). Tón filmu a jeho atmosféra vám ale zadělá na takovou depresi, že i kdybyste byli od přírody lenochodi, tak si i v době karantény počkáte na sluníčko a půjdete vyhledat nějakou milou rodinku, na které si voyeursky spravíte pošramocenou náladu. Tu vám totiž Kurzel se samozřejmostí sobě vlastní znásilnil na podlaze, podobně jako hlavního hrdinu jeho opatrovník po prvních pár minutách filmu. Proč se na takovej film vlastně dívat? Protože je natočenej podle skutečných událostí a někdy není od věci si taky uvědomit, že si možná stěžujeme na svou životní situaci z důvodů, které jsou malichernější, než se nám může na první dojem zdát. Příjemnou zábavu.

THE LEFTOVERS 2014

Režie: Peter Berg, Craig Zobel,
Hrají: Justin Theroux, Ann Dowd, Christopher Eccleston, Amy Brenneman

Rozpačitý start po kterém přijde něco, co vás vcucne a nepustí až do samého konce. Grandiózní „WTF“ drama, které nemá v novodobé seriálové tvorbě obdoby. Originální a nepředvídatelně překrásná sprcha emocí, která je oslavou lásky a hledání životních otázek v plné palbě. Třetí a poslední série možná trochu zadrhne, ale finální díl je čisté požehnání. Jakékoli zklamání je spojeno pouze a jen s divákovým očekáváním.

WALTER MITTY A JEHO TAJNÝ ŽIVOT
THE SECRET LIFE OF WALTER MITTY 2013

Režie: Ben Stiller
- Cable Guy 1996. Zoolander 2001. Tropická bouře 2008.
Hrají: Ben Stiller, Kristen Wiig, Shirley MacLaine

Pohlazení po duši.
Ben Stiller skóruje jako režisér i jako herec. Pozitivní záležitost, která chutná pokaždé stejně a vždycky se stává balzámem na duši. Film, který by se měl předepisovat jako lék na blbou náladu.

JEDNODUCHÝ PLÁN
A SMIPLE PLAN 1998

Režie: Sam Raimi
- Smrtelné Zlo 2 1987. Téměř dokonalý zločin 2000.
Hrají: Bill Paxton, Billy Bob Thorton, Bridget Fonda

Sam Raimi v nejlepší formě, kdy ještě nepropadnul blockbusterovému digibordelu. Skvěle napsané i zahrané postavy (především B. B. Thornton v jedné ze svých nejlepší rolí) a pomalu gradující film, který vyústí v tragické, devastující finále. Skvělá věc, lehce připomínající slavnější Fargo bratrů Coenových.

PROROK
UN PROPHÉTE 2009

Režie: Jacques Audiard
- Na dřeň 2012. The Sisters Brothers 2018.
Hrají: Tahar Rahim, Niels Arestrup, Farid Elouardi

Dlouhá cesta Malika El Djebeny na vrchol se podobá dlouhé cestě filmu k jeho skvělému závěru (stopáž 150 minut, která ve své době zkazila mnoha divákům zážitek – to je ovšem jejich chyba, nikoli chyba filmu). Jeden z nejlepších mafiánských filmů, který přiková trpělivé diváky do sedačky a vykopne je se spokojeným úsměvem na rtech, těsně po startu závěrečných titulků. Krása.