Brainfeeder v Čechách? Ano. Sleduj nový klip PBDY!

Jednou za čas se podaří propojit zajímavé kreativní skupiny tvůrců z Evropy a Ameriky. Stejně tak tomu je i v případě nového videoklipu producenta PBDY z kultovní stáje Brainfeeder, který se natáčel v naší republice, a s produkčním zázemím lokálního uskupení Creative Embassy.

28. duben 2020 14:42:44

Více ke vzniku tohoto krátkého filmu pro BiggMagg sepsala sama režisérka Jay Walker:

Toto hudební video vzniklo neortodoxním způsobem. Paul (PBDY) a já jsme kamarádi už od střední školy, zůstali jsme v kontaktu a sledujeme vzájemně svoji tvorbu. Věděli jsme, že bychom něco spolu chtěli udělat, a tohle je projekt, kdy to do sebe všechno zapadlo.

Paul mi poslal své nové album dlouho předtím, než vyšlo, a začali jsme probírat skladby, ke kterým bychom udělali hudební video. Celé album Careworn je plné nostalgie a temnoty a hodně vypovídá o PBDY a jeho vnitřním světě. Track State of Mine mě zasáhl nakonec nejhlouběji, takže jsme se shodli právě na něm. Začala jsem psát scénář a po několika předělávkách jsme se dostali ke skriptu, který vidíte ve videu.

Film jsme pojali jako svědectví o člověku a jeho vztahu k technologii. Blíží se datum naší expirace rychleji, než jsme mysleli? Zničí stvořitele jeho vlastní dítě? To jsou neuvěřitelně silné, naléhavé otázky doby, ve které žijeme. A to jsem chtěla v tomto projektu zachytit.

Film je o společnosti, osobní statečnosti, o jedinečné lidské schopnosti starat se o druhé a o vůli vytrvat. Jde také o smír s budoucností, kterou jsme sami vytvořili. To je klíč k závěrečným okamžikům filmu. Stvořitel a výtvor se navzájem pozorují velmi rozdílnými způsoby a z velmi odlišné perspektivy.

Chybí definitivní, jasný konec, protože si nemyslím, že na tento fenomén existuje jasná odpověď. Jsme ve slepé uličce? Budeme překonáni? Je spolupráce mezi člověkem a technologií v budoucnosti možná? Na to najde lidstvo odpověď v příštích letech. Ale prozatím to nikdo s jistotou neví.

Pokud jde o tvůrčí proces, vývoj projektu byl sám o sobě docela dobrodružství. Poté, co jsme si vybrali lokální produkční společnost Creative Embassy, ​​začali jsme s pomocným režisérem Mojašem Perovićem a kameramanem Dušanem Husarem předběžně hledat lokace po celé České republice. Objeli jsme řadu nejkrásnějších míst v zemi a v podstatě jsme se mnohokrát ztratili, abychom na konci našli ideální místa k natáčení.

Pak jsme se spolu s týmem Creative Embassy přesunuli do fáze příprav. Pokud jde o komunikaci, efektivitu, i podporu ze strany produkce, pro mne to byl jeden z nejlepších produkčních zážitků, jaké jsem kdy měla. Bylo zřejmé, že si executive producers vzali projekt opravdu za svůj, a všichni byli dokonce fanoušky hudby Brainfeeder labelu. Jejich odhodlání a nasazení bylo fantastické.

Poté jsme začali propojovat kreativní skupiny, protože na vizuálním projetí našeho filmového světa nás čekalo hodně práce. Kostýmní výtvarník Martin Polák vytvořil výrazné kostýmy postav, které budily pocit, že hrdinové ve spěchu pobrali všechen svůj majetek, a oblečeni jsou pouze do toho, co jim život přinesl do cesty. Kluci v Top Services měli na starosti výtvarnou stránku klipu a také sehráli obrovskou roli v tom, aby naši hrdinové působili jako skupina, která už je nějakou dobu na útěku.

Podařilo se nám obsadit dva z nejlepších herců v Praze: Madeline Marie Koch a Davida Bowlese. Fungovala mezi ni neuvěřitelná chemie. Prostřednictvím mnoha společných diskusí jsme pro ně vybudovali mentální svět, který jim umožnil lépe zapadnout do postav a najít správnou míru intenzity.

Film, který vidíte, je výsledkem spolupráce a propojení všech těchto lidí a tvůrčích sil. Jsem svému týmu velice vděčná za to, že do mého projektu vložil tolik pozornosti, a PBDY a Brainfeeder Records za důvěru a příležitost ke spolupráci.

Jay Walker

Production Company: Creative Embassy
Executive Producer: Matouš Heger, Petr Oplatka, Vašek Sládek
Line Producer: Vít Pecka
Production Manager: Štěpán Šikl
Director: Jay Walker
DOP: Dušan Husár
Production Designer: Top Services – Tomáš Bukáček, Vojtěch Kálecký
1st AD: Mojaš Perović
1st AC: Ludvík Otevřel
Drone Operators: Tomáš Mertlík, Vojta Nedvěd, Vojtěch Pollák
Wardrobe: Martin Polák
Wardrobe Assistant: Christina Campagna
MUA/Hair: Phil La Noiraude
Sound Design: Pavel Jan Boom
Operator: Nicolas Atcheson
Gaffer: Light Service – Václav Sejna
Electricians: Viktor Vrtiška, Václav Sus
Runner: David Dešković
BTS: Jakub Medek
Editor: Jakub Podmanický
VFX: Bastian Hopfgarten
Colorist: Yerlan Tanayev
Laser Operator: Eliška Kocianová
Casting: Maya Kvetny at Myrnyx Tyrnyx, Michal Novák at Dos Amigos
Special Thanks: Panavision Prague | Václav Hejduk Lunchmeat Studios | Jakub Pešek Veronika Dvořáková Kryštof Hruška
Cast: Madeline Marie Koch, David Bowles, Martina Babišová, Michael Rubek, Andrei Sergeiev, Aleš Kupka, Pavel Dvořák, Zlata Danková, Diana Tomsová, Zdena Habartová
**