Praha a grafitti. Foto: Dód

Žáci z 9. Cé, Dží-Ár nebo Ef-Cé. Jak se mění grafitti v českých ulicích?

Graffiti ve své nejdřevnější podobě – jako výraz invazivního umění, se vší svojí agresivitou, sebeironií, nadsázkou a nekompromisností. Jak dnes vypadá forma a obsah současného graffiti v českých ulicích?

23. březen 2020 13:45:49

Nejraději na této formě, která už od svého pravěku budí u umělecké i širší veřejnosti kontroverze, mám právě její neústupnost, se kterou jsou výsledná díla realizována. Často si při svých úvahách o graffiti vzpomenu na legendární český dokument Sprayem po zdech z 90. let, ve kterém hovoří o graffiti historik umění Bohumír Mráz, autor slavných středoškolských učebnic Dějin výtvarné kultury, jako o jediné současné skutečné formě umění.


Sprayem po zdech from wringer on Vimeo.

Důraz samozřejmě dává na nejzákladnější pojítka mezi umělcem a konzumentem jeho díla – způsob, jakým je dílo prezentováno, absenci očekávaného ocenění či pochopení pro „překračování zákona“ v rámci realizace díla. Analogie s pravěkým lidem, malujícím po stěnách svých jeskyní bez ohledu na to, jestli se to někomu líbí nebo ne, je samozřejmě částečně funkční i dnes, spousty let po nástupu fenoménu graffiti do českých ulic. V době, kdy formy současného graffiti vypadají zcela jinak.


Foto: Dód

Tento posun od většinového graffiti, klasicky chápaného jako invazivní umění, jehož obsah a stylistické pojetí se v průběhu jeho samotného vývoje učilo obrazotvornosti od reklamního průmyslu a pop-kultury, k nové podobě post-graffiti, která, jak se v mnoha případech zdá, jde zcela proti původní vizi graffiti, nevšímá si zavedených forem, technik, je pro mnohé zainteresované posunem nevítaným.

V progresivnosti celého tohoto uměleckého šuplíku vidím jeho největší kouzlo. V momentě, kdy zevšední jedna stylistika pieců, dostane se do pár filmů, použije se v reklamě, a pak ji někdo vystaví třeba v galerii jako umění, je nasnadě, aby přišla na řadu další a nová stylistická imaginace a další překračování, stavění či bourání tvůrců. Současnou podobu pražského graffiti – děl realizovaných v rámci invazivního graffiti povětšinou nanášením aerosolové barvy sprayem na zeď – jsem dokumentoval od začátku roku, do konce letošního února.