Kokosy na sněhu (1993)

Zachraň svět koukáním na televizi! 10 tipů na pohodové filmy z devadesátek

Všechny komunikační kanály na vás od rána do noci chrlí negativní zprávy, a i když je potřeba aktuální informace vstřebávat, je důležité také občas zpravodajství vypnout a odpočinout si. Třeba s nestárnoucími filmy z doby, kdy bylo všechno úplně v pohodě.

Pokud se necítíte jako superhrdina a nechcete se přidat k jedné z neziskových organizací pomáhajících těm, kteří tuto situaci vnímají hůř než jiní, nevadí. Svět můžete zachránit i jinak. Seděním doma na gauči a koukáním na televizi. Není to ironie ani přehánění. Nikdy nebylo snazší zachránit lidský život než teď.

Stačí jen omezit vycházení z bytu na minimum a pohodlně se usadit k obrazovce a nebýt další potenciální hrozbou pro ostatní, protože i pokud se cítíte zdravě jako řípa, nemusí to tak úplně být. Připravili jsme pro vás seznam deseti devadesátkových filmů, které vám instantně navodí dobrou náladu. Snímky plné humoru, klišé, nestárnoucích filmových hlášek, předvídatelných romantických konců a dobového kouzla, jsou přesně to, co teď potřebujeme k udržení domácí pohody.

Kokosy na sněhu / Cool Runnings (1993)
Hrají: Leon, Doug E. Doug, Rawle D. Lewis a další

Kokosy na sněhu patří k nejvíc kultovním devadesátkovým komediím filmové historie. Snímek sleduje příběh čtyř jamajských sportovců, kteří udělají vše pro to, aby mohli reprezentovat svou zemi na olympijských hrách. I kdyby to nemělo být v jejich sportu. Film vám pravděpodobně alespoň jednou v životě neunikl, věděli jste ovšem, že hudbu k němu složil Hans Zimmer, který má na kontě mimo jiné soundtracky filmů Gladiátor, Interstellar, Počátek nebo Piráti z Karibiku?

Lotrando a Zubejda, 1996
Hrají: Pavel Zedníček, Barbora Seidlová, Arnošt Goldflam a další

Pohádka o nemocné princezně Zubejdě a loupežníku Lotrandovi nás naučila, jaké tři obyčejné věci stačí k uzdravení. Světlo, vzduch a láska. Tak si dávejte pozor, ať vám v dnešních dnech ani jedno nechybí.

Vrtěti psem / Wag the Dog (1997)
Hrají: Dustin Hoffman, Robert De Niro, Woody Harrelson a další

Odlehčené komediální drama o tom, že nemůžete věřit všemu, co vám tvrdí vláda v televizi. Snímek se zabývá krizi, která nastane dva týdny před americkými prezidentskými volbami, když se provalí prezidentův sexuální skandál. Poradce hlavy státu si zavolá hollywoodského producenta, aby mu pomohl vymyslet, jak odvést pozornost veřejnosti k jiné aféře.

Láska přes internet / You’ve Got Mail (1998)
Hrají: Tom Hanks, Meg Ryan a další

Jak se seznamovali lidé po internetu v devadesátých letech? Tom Hanks a Meg Ryan nám stejně jako soudobá reality show na Netflixu jménem Love is Blind ukazují, že láska je slepá a dva lidé se do sebe mohou zamilovat i bez toho, aniž by se napřed viděli. Samozřejmě, že každá americká romantická komedie musí mít háček, a tak i v tomhle filmu chvíli zabere, než si obchodní rivalové uvědomí, že láska hory přenáší.

Šest dní, sedm nocí / Six Days Seven Nights (1998)
Hrají: Harrison Ford, Anne Heche, David Schwimmer a další

Soukromý pilot ztvárněný Harrisonem Fordem a mladá redaktorka newyorského lifestylového magazínu v podání Anne Heche ztroskotají na opuštěném ostrově a během této nedobrovolné karantény od zbytku světa poznávají nejen jeden druhého, ale i sami sebe. Povědomé, co?

Na Hromnice o den více / Groundhog Day (1993)
Hrají: Bill Murray, Andie MacDowell, Chris Elliott a další

Co byste dělali, kdybyste jeden a ten samý den zažívali pořád dokola bez strachu z následků? Vykradli banku, vyspali se s půlkou města, anebo se naučili všechny jazyky světa? Bill Murray v roli televizního reportéra se dostal do časové smyčky a každé ráno se probouzí do stejného dne a zkusí od všeho něco. Odlehčená komedie o tom, co je vlastně v životě důležité a jak bylo v devadesátkových filmech možné cokoliv, i když to vůbec nedávalo smysl.

Čtyři pokoje / Four Rooms (1995)
Hrají: Antonio Banderas, Salma Hayek, Madonna, Bruce Willis a další

Hvězdně nabitá komedie pod taktovkou čtyř režisérů (včetně Quentina Tarantina, který si i sám ve snímku zahrál) představuje čtyři různé příběhy odehrávající se souběžně hostům jednoho losangeleského hotelu během silvestrovské noci. Celé vyprávění provází hotelový sluha Tim, který se stává součástí dění každého pokoje. Z tohoto eklektického snímku, ve kterém se střídá několik režisérských přístupů, se vám tak zamotá hlava, že na chvíli zapomenete na všechno ostatní.

Addamsova rodina / The Addams Family (1991)
Hrají: Anjelica Huston, Raul Julia, Christopher Lloyd a další

Postavy Addamsovy rodiny jsou na první pohled rozpoznáte snad stejně rychle jako Spider-Mana. Kdy jste ale naposled viděli tuto devadesátkovou filmovou klasiku? Vypněte a zatancujte si mamushku.

Ženich na útěku / The Bachelor (1999)
Hrají: Renée Zellweger, Chris O’Donnell, Mariah Carey a další

Občas je potřeba trocha béčkového klišé. Jimmy Shannon je dědic multimilionového jmění, má to ovšem jeden háček. Proto aby získal peníze musí splnit jednu podmínku. Do třiceti let se musí oženit. Samozřejmě nic není jen tak a o téhle podmínce se Jimmy dozví den před svými narozeninami. No a bez svatby samozřejmě nedostane ani vindru. Přítelkyně si ho vzít nechce, a tak začne odpočet 24 hodin, během kterých si musí najít partnerku na život.

Lepší už to nebude / As Good As It Gets (1997)
Hrají: Jack Nicholson, Helen Hunt a další

Úspěšný spisovatel Melvin znepříjemňuje život každému na potkání. Poté, co blíže pozná servírkou Carol pookřeje a postupně se začne stávat lepším člověkem. Jack Nicholson získal za ztvárnění role mrzoutského literáta ocenění Oscar za nejlepší mužský herecký výkon v roce 1998.

Filmy najdete na Netflixu, HBO GO, Amazon Prime, a nebo třeba českém Voyo. Všechny platformy nabízí zkušební období zdarma. I na YouTube můžete najít řadu českých filmů, třeba ikonického Saturnina a Dědictví aneb Kurvahošigutntag.