Fobia Kid – Caps Lock. Zdroj: YouTube

Nejlepší diss tracky proti náckům aneb slovenské volby už klepou na dveře

„Usporiadal som si to v hlave už ako malý, strieľal som vo Wolfensteine nacistov do hlavy,“ rapuje Fobia Kid. Také Vec, Ego, Pil C, Strapo a další vyzývají k podpoře demokratických stran v parlamentních volbách. Vyprovokoval je k tomu i rapper Moloch Vlavo, který vydal už druhé agitační video na podporu hnědého Mariana Kotleby.

25. únor 2020 11:33:52

Na Slovensku půjde ve volbách o hodně. A bude tu platit okřídlené Hlasuju proti! Proto jsme dali dohromady nejlepší slovenské diss tracky, ve kterých to po právu odnášejí sympatizanti rasismu a neonacismu.

Fobia Kid – Caps Lock (prod. Mjay)
Asi nejstriktnější diss na Molocha Vpravo a cirkus jménem slovenské předvolební klání zatím vydal Fobia Kid. Čtyřiadvacetiletý rapper hned zkraje tracku cituje ikonickou skandovačku od hardcorepunkových Dead Kennedys. Ostatně, jak poznamenal Vec na svém Facebooku: „Fobiovi vždy stačí jedna sloha a všetkým musí byť jasné kolká bije.“ Striktnost rapu v přímém přenosu.

Rišo Žužuleta – Čierna a Biela
V polovině 90. let vznikla na bratislavském sídlišti kapela Žužuleta, která se jako jedna z prvních začala soustředěně zabývat rapem. „Vyjadriť svoj názor za starú školu ja musím, vysvetlím to tak, aby si to pochopiť aspoň skúsil,“ rapuje dnes jednačtyřicetiletý Rišo do oldschoolového beatu, jeho slova ilustrují záběry na hromady mrtvých těl z koncentračních táborů a track končí slovy pamětnice popisující cestu do Osvětimi.

Edúv Syn X Fvck_Kvlt – Moloch Vpravo
Proti Molochovi se ohradila ale spíš mladší generace. „Zajebal si si ruky nahnedo / Chlapče, ne, takto vážne nejde to, zapredať hudbu ojebávačom a tragédom,“ rapují Edúv Syn a Fvck_Kvlt, kteří patří k tomu nejzajímavějšímu ze současné slovenské scény.

Prezident Lourajder – Hanba! (Moloch Ultravpravo)
Jeden z nejpohotovějších byl Prezident Lourajder z labelu Ty Nikdy. Jeho diss vyšel jen chvilku poté, co Moloch Vlavo zveřejnil svůj milostný dopis Marianu Kotlebovi. „Všeci tušili, že je to xenofób a primitív, ale lízať náckom boty, to sa pekne vyfarbil,“ komentuje comming out Prezident Lourajder.

Papa Fantom – Pozdravuem z Rise
Mezi diss tracky se objevily i obskurnější kousky. Třeba takový Papa Fantóm jede underground, ulici a DIY.

Ego, Pil C, Aless, Strapo, Vec a ďalší Volia Demokraciu
Někteří slovenští rappeři se rozhodli místo diss tracků natočit video agitku. Nám to přijde trochu škoda, ale promlouvat je asi třeba na více frontách.