Moloch Vlavo a Ondrej Ďurica. Zdroj: facebook/ondrej.durica.nitra

Předvolební bizár pokračuje. Molochův nový přítel zpíval, že rap je hukot opic

Poté, co Moloch Vlavo vydal volební spot krajně pravicové strany ĽSNS, vyfotil se také s jejím předsedou Marianem Kotlebou, jenž se nechá rád oslovovat jako vůdce. Bratislavský rapper také navázal přátelství s Ondrejem Ďuricou, který před lety pěl, že rap je hukot opic.

„Vždy som mal pravdu a nebude to inak ani teraz,“ reagoval Moloch Vlavo na odmítavé i posměšné komentáře fanoušků a kolegů muzikantů na jeho skladbu Čo keby. Ta je volebním spotem strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, která navzdory své otevřeně fašistické minulosti (jež plynule ale trochu stydlivě přešla v současnost) patří k favoritům nadcházejících parlamentních voleb na Slovensku.


Ľudová strana Naše Slovensko. Zdroj: facebook/ondrej.durica.nitra

Dění kolem Molocha nabralo ještě absurdnějších kontur poté, co se petržalský rapper vyfotil nejen se samotným vůdcem Marianem Kotlebou, ale také jeho tiskovým mluvčím Ondrejem Ďuricou.

Ten vystupuje sólově coby pseudovlastenecký rockový zpěvák a svou tvorbou se snaží naplnit obchodní model „Daniel Landa pro chudé“. V Česku například často hrává s kapelou Ortel. Ďurica stál v 90. letech v čele jedné z nejvýznamnějších neonacistických slovenských kapel se všeříkajícím názvem Biely odpor

V písni Hudba tvojho svedomia Ďurica mimo jiné zpíval: „Výbuch basov raz všetko ukončí / nebude hip-hop, reggae, rap, jazz ani soul / hukot opíc sa navždy stratí / budúcnosť je biely rock’n’roll.“ Přejděme nyní fakt, že rock’n’roll je žánr podobně bílý jako loňské Vánoce, a soustřeďme se na nově vzniknuvší a dříve nečekaná přátelství.


Biely odpor v čele s Ondrejem Ďuricou. Zdroj: YouTube

Někomu se může zdát dojemné, že myšlenky rasismu a nacionalismu dokáží spojovat „umělce“ rozdílných žánrů, ne všichni fanoušci ale radost z nového přátelství sdílí. „Pana Duricu vnimam pozitivne, spieva o priatelstve, rodine, laske k vlasti,“ chválí fanoušek Jaroslav Lavrik na Facebooku zpěváka, který je autorem textů jako: „Stavajme šibenice smrti / Onedlho príde náš cas / Deň odplaty sa blíži / Už počujem nepriateľov plač.“


„Moloch je pán, Moloch sa nebojí,“ hlásá Ďurica. Zdroj: Facebook

Samozřejmě, Ďurica dnes volí smířlivější verše a v jeho textech je šibenic, bojovníků, seker, kladiv a krve o poznání méně. Boj za bílou rasu převlékl za přijatelnější hrdost na slovanské Slovensko. Snaží se působit civilněji a nedávno například natočil dojímavou skladbu o silném přátelství dvou postarších mužů, kteří vzpomínají na to, jak se v mládí uměli rozparádit.

„Ak by som mal zhodnotit tvorbu pana Molocha je plna vulgarizmov a nenavisti. Nemam s tejto spoluprace dobry pocit,“ stýská si dále fanoušek a i ostatní pochybují, zda je bratislavský rapper hoden prezentovat myšlenky ĽSNS. Ďurici se například ptají, zda by vulgární tvorbu nového přítele pustil svým dcerám. Být rasistou a fandit náckům dá v 21. století občas prostě zabrat.