Praktiky novodobých nácků? Čokoláda Wehrmachtu za 88 a Mírové dílo Adolfa Hitlera

Co všechno lze koupit v roce 2020? Některá knihkupectví do nedávna prodávala titul Jedovatá houba, jejíž autor radí dětem, jak poznat Žida. Antisemitskou agitku vydalo nakladatelství, které na svém webu nabízí také čokoládu Wehrmachtu přesně za 88 korun a záložku s Hitlerem.

Rozruch vzbudil titul Jedovatá houba z roku 1938, klasické dílo antisemitské literatury pro děti, jež nabízela některá internetová knihkupectví v sekci učebnice nebo četba pro děti. Ty se v knize mohou například dovědět, že Žida lze poznat „podle odporného, nasládlého zápachu“ a jeho pohled „je číhavý a bodavý“. Jedovatou houbu napsal Ernst Hiemer, prominentní autor protižidovské literatury a snaživý redaktor antisemitského plátku Der Stürmer.


Ilustrovaná dětská kniha Jedovatá houba. Foto: Náš směr

Jako první na případ upozornil Jakub Szántó, zahraniční zpravodaj České televize, na svém Twitteru, kauzou se už zabývá policie. Online knihkupectví Učebnice.cz, Megaknihy.cz a další titul už stáhla.

V Česku kniha vyšla už na konci roku 2017 pod nakladatelstvím Guidemedia, které své tituly nabízí na vlastním e-shopu Náš směr. Jeho smyslem má být „přinášet především k čtenářům knihy, které jsou z různých důvodů opomíjeny v běžné distribuci, ať už pro strach většiny ostatních prodejců z obav před nesvobodnou cenzurou v demokratické České republice, nebo z důvodu jejich ostentativní ignorace, v domnění že by produkty s nepohodlným názorem mohly znevážit, či nějak nakazit jejich běžnou, politicky, či historicky korektní nabídku.“


Německo a světový mír. Foto: Náš směr

Kvůli mizerné stylistice těžko říct, co přesně to souvětí znamená, vydavatelé se ale pravděpodobně snaží neskrývavě nacistický, antisemitský a rasistický brak vydávat za exkluzivní a cenzurovaná díla určená „vyvoleným“, kteří vidí pod povrch věcí. Ty knihy jsou natolik „zakázané“, že je vydavatelství už léta prodává a distribuuje.

Pavel Kamas, zakladatel a jednatel Guidemedia, byl loni definitivně zproštěni obžaloby ze schvalování genocidy a podpory hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod, poté co vydal sebrané projevy Adolfa Hitlera. Na stíhaný disent si dnes jednoduše může hrát každá druhá rasistická lopata, která nevěří židozednářským médiím a doma chodí s alobalovou čepicí na hlavě.


Program NSDAP. Foto: Náš směr

Nakladatelství Guidemedia nabízí knihy jako Program NSDAP, Globální pakt a další texty o migraci nebo Golem… metla Čechů. Poslední jmenovanou napsal SS-Obersturmbannführer Dr. Walter Jacobi, který posílal pražské vysokoškoláky ke zdi podle toho, jak se zrovna vyspal.

Za válečné zločiny byl v roce 1947 popraven a ve spise popisuje „tragický pád českého nacionalismu, jenž vyvolali ‚židozednáři’ ve vedení Masarykova státu.“ Další knihy z nabídky se věnují prolhaným médiím, fingovanému převratu v roce 1989, odvaze německého národa za druhé světové války nebo takzvané takzvané revizi (rozuměj popírání) holokaustu.


Mírové dílo Adolfa Hitlera. Foto: Náš směr

V publikaci Mírové dílo Adolfa Hitlera autor dumá nad tím, jak je možné, že se Hitler rozhodl vše krásné, co stihl do září 1939 vybudovat, ohrozit a následně zničit destruktivní válkou. Dost možná totiž žádnou válku přeci nechtěl! Brožurka je sice tenká, i čtyřicet stran věnovaných „mírovému dílu Adolfa Hitlera“ se ale po absolvování druhého stupně na základní škole zdá jako přespříliš.

Ve výprodeji pak lze pořídit Klukova dobrodružství. 7 pohádek na dobrou noc od Adama Bartoše, který ve chvílích volna sepisuje seznamy Židů a pravdoláskařů. Knihy si pak lze zakládat stylovou záložkou s portrétem Adolfa Hitlera a nápisem YES WE CAN.


Záložka s portrétem Adolfa Hitlera. Foto: Náš směr

Aby nebyl pochyb, jakým směrem e-shop Náš směr hledí, na svém webu kromě knih nabízí cukrovinky, konkrétně „legendární čokoládu německého Wehrmachtu s obsahem kofeinu“. Energetická čokoláda Scho-Ka-Kola se začala vyrábět v roce 1935 a na veřejnosti byla představena o rok později na Letních olympijských hrách v Berlíně, které se (nejen) díky filmům Leni Riefenstahlové staly základním stavebním kamenem Hitlerovy propagandy o nadřazenosti bílé rasy.


Scho-ka-kola klasik. Foto: Náš směr

Scho-Ka-Kola je dnes prezentována jako normální čokoláda, Náš směr nicméně její minulost hrdě připomíná. Během druhé světové války byla součástí potravinových dávek Luftwaffe, čímž se firma Hildebrand chlubila v reklamních materiálech.

Takzvanou leteckou čokoládu lze pořídit v hořké a mléčné variantě, jeden kus za 88 korun, což je oblíbená šifra nácků na úrovni základní škody, jejíž největší záhadou zůstává už jen to, že hravé fašisty stále neomrzela.


Nacistická čokoláda se na e-shopu Náš směr prodává za 88 korun.

Podobně provokoval například Marian Kotleba, jehož nedávno v předvolební kampani podpořil slovenský rapper Moloch. Předseda Ľudové strany Naše Slovensko před třemi lety rozdával k výročí vzniku Slovenského štátu šeky na charitu v hodnotě 1488.

Číslo 14 přitom odkazuje na počet slov americké rasistické mantry „We must secure the existence of our people and a future for white children“ a je spojeno s odkazem amerického rasity a neonacisty Davida Lanea, který si v současnosti odpykává trest sto devadesáti let odnětí svobody. Číslo 88 označuje osmé písmeno v abecedě, tedy H a neonacisté jím “šifrují” nacistický pozdrav Heil Hitler. Mrk mrk. Ha ha. To jsme se zase jednou pobavili, co?


Ukázka z „neškodné“ knihy Adolf Hitler a jeho cesta k moci. Foto: Náš směr

Možná, že aktivity Guidemedia nejsou protiprávní, jejich publikační činnost má ale ke vzdělávání a osvětě stejně daleko jako odkaz Adolfa Hiltlera k mírovému dílu. A skutečně nezáleží na tom, zda na toto téma budou nacionalistické snažilky chrlit jednu brožurku za druhou.