Kredit: Behavioral Rehabilitation Services

Prozradí vás ruce. Nová technologie odhalí uživatele kokainu do dvou minut

Dali jste si čáru? Nebo jste jen zrovna postávali v temné chodbičce zapadlého baru okolo party hudebníků, kteří si nemohli pomoct? Nová technologie snímání otisků prstů to na vás prozradí za méně než dvě minuty.

Britské firmě Intelligent Fingerprinting došlo, že otisk palce nemusí sloužit jen k odemykání chytrých telefonů a otevírání tajných dveří v jaderných elektrárnách. Vedle prokazování identity se teď společnost zaměřila na uživatele drog. Otisky prstů totiž ukážou, jaké substance má právě dotyčný v těle.


Kredit: Intelligent Fingerprinting

„Když někdo vypije šálek kávy nebo si dá nelegální drogy, naše tělo tyto látky tráví a vytváří takzvané metabolity. Prostřednictvím metabolitů dokážeme jen z potu na konečcích prstů identifikovat, jakou konkrétní drogu osoba užila,“ vysvětluje doktor Paul Yates z firmy, která vytvořila efektivní přenosný drogový tester.

Technologii prý neoklame ani když si uživatel pořádně umyje ruce mýdlem. I tak stačí dvě minuty. Těžko ale budou britští policisté a forenzní analytici procházet undergroundové kluby a s čtečkou otisků prstů kontrolovat jeho rozjařené návštěvníky. Hlavní využití by novinka měla mít pro zaměstnance na pracovištích, stavbách nebo ve službách. Na svých stránkách ale společnost Intelligent Fingerprinting zdůrazňuje, že respektuje soukromí a důstojnost všech fyzických osob.


Kredit: Wikimedia Commons

Podle loňské Evropské výroční zprávy o drogách má v České republice zkušenost s užíváním ilegálních drog jedna třetina lidí ve věku 15 až 64 let. V převážné většině jde podle výsledku o muže.