Harrison Ford jako Indiana Jones. Kredit: Lucasfilm

Indiana Jones umře se mnou. Harrison Ford naposledy ve své ikonické roli?

Harrison Ford se vrací do své legendární role Indiana Jonese. Oproti hořkosladkému návratu do bot Hana Sola, kdy divákům bylo jasné, že se jdou s postavou rozloučit, tady můžeme jen tipovat, co bude s Indym dál.

Čtvrtý film o dobrodružstvích Indiany Jonese z roku 2008 nesl na zádech řadu očekávání. V příběhu se objevila postava syna Jonese, Henry Williams, a vše nasvědčovalo tomu, že herec Shia LaBeouf převezme po Fordovi žezlo a bude archeologickým hrdinou s bičem a kloboukem nové generace. O pátém filmu se sice ví zatím málo, ale jedno je jisté. Shia LaBeouf v něm rozhodně figurovat nebude.


Harrison Ford a Shia LaBeouf ve filmu Indiana Jones a Království křišťálové lebky.

Nešťastná volba nástupce Indyho padla na herce, který neunesl břímě hollywoodské slávy a propadl alkoholu i drogám. To radikálně změnilo další vývoj příběhu dobrodruha v klobouku. Sám Harrison Ford nazval Shiu všeříkajícím výrazem „fucking idiot“.

Jak ale pokračovat? Nahradit Shiu jiným hercem, jakoby se nic nestalo? Představit dalšího ztraceného syna? Nebo zmáčknout restart a točit vše od začátku? Od roku 2015 se delší dobu mluvilo o Chrisu Prattovi jako o potenciálním náhradníkovi Forda, Harrison v tom ovšem má jasno. „Copak to nechápete? Já jsem Indiana Jones. Nikdo jiný ho nemůže hrát. Až umřu, umře se mnou,“ říká dnes Ford v rozhovorech.

Sedmasedmdesátiletý herec si skutečně užívá, že na této scéně je pánem on, na rozdíl od jeho nejznámější (a nenáviděné) role, ve které by ho v dnešní době snadno nahradil mezigalaktický Uber a Tinder. Je tedy možné, že zanedlouho uvidíme poslední díl Indiany Jonese všech dob. A možná taky ne.

Páté pokračování Indiany Jonese pod taktovkou režiséra Stevena Spielberga dorazí do kin už 9. července 2021.