Warcrat 3: Reforged. Kredit: Blizzard

Videoherní katastrofa v přímém přenosu. Staronový Warcraft je fail

Když Blizzard na své předloňské akci Blizzcon oznámil vydání nové verze jejich úspěšné strategie Warcraft 3, sklidil nadšenou odezvu. Nyní hra konečně vyšla a řada hráčů má kvůli ní rudo před očima. Právem.

6. únor 2020 12:57:17

Pokud nepočítám Star Wars: Galactic Battlegrounds, v žádné jiné real-time strategii nemám nahráno tolik co ve Warcraftu 3. Oznámení Reforged (W3R) tak na mě působilo jako na Frye z Futuramy s jeho slavným„shut up and take my money“. Předobjednal jsem si speciální edici a pak už jen čekal, až se do hry budu moci ponořit. Ten moment konečně nastal na konci ledna.

Řeknu to rovnou, W3R je blamáž. Hra, kterou Blizzard ve svém digitálním obchodu avizoval jako remake, je na úrovni hodně decentního remasteru, který v tuto chvíli vypadá jako sprostý marketingový trik. Řada funkcí ve hře chybí nebo z ní dokonce oproti oznamovacímu traileru vypadly. Na střední detaily se hra skoro vůbec neliší od původního Warcraftu 3, což je s ohledem na 18 let mezi oběma verzemi až absurdní.


Na první pohled nepoznáte, jestli hrajete verzi z roku 2002 nebo 2020.

Blizzard až víc než týden po vydání, vydal prohlášení, ve kterém hráčům děkuje za feedback a některé věci se pokusí opravit v následujících patchích. Pár věcí by se mělo spravit během několika týdnů, většina chyb se ale bude opravovat několik měsíců. Tohle rozhodně není na žádnou medaili.

Rozzlobení hráči zareagovali po svém. Na serveru Metacritic v době, kdy píšu tyto řádky, má hra uživatelské hodnocení 0.5 z 10, což z ní činí momentálně nejhůře hodnocenou videohru v historii. A komunita žije dál: Reddit i oficiální forum Blizzardu jsou plné diskuzí o chybách a zklamání ze hry, dochází k tak masivní vlně reklamací, že se hře začalo říkat Warcraft 3: Refunded.

Youtubeři si na tomto tématu smlsli, rozpaky rezonují i v e-sportové komunitě, pro kterou jsou jinak hry od Blizzardu vděčnou platformou. V přímém přenosu sledujeme videoherní katastrofu.

Můj názor je, že ta hra tak špatná není. V žádném případě neodpovídá uživatelskému hodnocení na Metacritic, spíš bych ji označil za čistý průměr, který sráží sliby vývojářů a následné odfláknutí jejich realizace. Hodnocení uživatelů tak není ani tak hodnocením hry, jako spíš protestem proti praktikám firmy.

Jde o krystalicky čistý případ review bombingu, fenoménu posledních let, který když se na nějaké studio snese, nechtěl bych být ani za nic členem jejich PR a marketingového týmu. W3R si review bombing zaslouží oprávněně, v tuto chvíli bych koupi hry nedoporučil. Buď počkejte na slevu nebo na několik opravných patchů. Ve stavu, v jakém je teď, působí spíš jako omodovaný původní Warcraft z roku 2002. A to je sakra málo.