BoJack Horseman. Kredit: Netflix

Animák o depresi, závislostech a přátelství? BoJack Horseman končí jako klenot a kult

Seriál, který postupně překvapil všechny. Závěrečné epizody poslední šesté řady animovaného seriálu BoJack Horseman jsou už nyní ke zhlédnutí na streamovací platformě Netflix. Jak se povedlo mluvícímu alkoholickému koni stát jednou z nejopravdovějších postav současné popkultury?

Asi málokdo čekal, kam příběhy BoJacka Horsemana postupně vygradují. V popředí vyhaslá hvězda a hlavní tvář devadesátkového sitcomu ve fiktivní verzi Hollywoodu, který se tady jmenuje jen Hollywoo. Okolo něj parta podivných přátel a rivalů, kteří se pohybují v šoubyznysu a BoJackovi z(ne)příjemňují už tak zoufalý život.

Kouzlo animovaného seriálu ale začíná nabírat rozměr ve chvíli, kdy se dozvíme jednu zásadní pravdu – každá postava, stejně jako každý z nás, si prochází osobními krizemi a vypořádává se s vlastními problémy.

Titulní postava a mírný sociopat BoJack Horseman postupně bojuje s alkoholovou a drogovou závislostí, skrze kterou si uvědomí i důsledky zpackaného dětství nebo svůj negativní dopad na všechny své blízké. Flákač Todd se učí žít a zapadnout jako asexuál, publicistika Diane řeší syndromy vyhoření, tvůrčí krize i ústavičnou depresi, manažerka filmových hvězd Princess Caroline zas sleduje, jak ji osobní život proklouzává mezi prsty na úkor kariéry.

Jejich společné osudy přerůstají od lehkomyslné komedie, přes drama až po tragédii a zase zpět. Právě hledání odpovědí a uklízení si duševního bordýlku prostřednictvím postav v seriálu BoJack Horseman z něj udělalo kult a jeden z nejpopulárnějších animáků současnosti.

Na Netflixu se v pátek 31. ledna objevilo posledních osm epizod seriálu, který odstartoval v roce 2014. BoJack Horseman, kterému dal hlas báječný Will Arnett, je tady v patrně nejšťastnější životní situaci za všech šest řad.

Opustil Hollywoo a vyučuje herectví na univerzitě, kde je nablízku své sestře. Přesto ho ale postupně dohánějí špatná rozhodnutí z minulosti a dá se očekávat, že dlouho připravované finále nebude mít stoprocentně šťastný konec.