J. R. R. Tolkien: The Fall of Gondolin

Pád Gondolinu po 100 letech knižně. Tolkienův legendární příběh uzavírá ságu

Je hotovo. Dílo spisovatele J. R. R. Tolkiena se nejspíš s knihou Pád Gondolinu uzavřelo. Jak píše v předmluvě Tolkienův syn a editor jeho knih Christopher, ve třiadevadesáti letech byla jeho práce na knize Pád Gondolinu poslední z Tolkienových příběhů, které ještě čekaly na vydání.

Jestli se mezi jeho rukopisy ještě něco najde, můžeme hádat, ale editorská ruka Christophera bude chybět. Vždyť to byl on, kdo vydal Silmarillion a následně pokračoval ve vydávání otcova díla skrze knihy krátkých textů, fragmentů i poznámek napsaných na lístečky. Většina těchto sbírek bohužel česky nevyšla, což je trochu škoda, zejména dvanáctidílná History of Middle-Earth obsahující rané i alternativní verze příběhů ze Středozemě stojí za přečtení.

Pád Gondolinu ale nedávno česky vyšel a dává nám nahlédnout, jak výše zmíněné tituly vypadají. Není to kniha obsahující celistvý příběh a už vůbec se nedá srovnávat s Tolkienovými vydanými romány. Pád Gondolinu je krátký příběh na několik desítek stran. Vyšel však v několika verzích. Tolkien byl známý perfekcionista a neustále své texty přepisoval. Proto kniha obsahuje hned několik verzí příběhu o konci vznešeného města.

Kromě kmenového příběhu si můžeme přečíst několik jeho variant včetně úplně první verze, jednoho jediného odstavce, který si Tolkien roku 1917 napsal na notový papír ve vojenském špitále, kde se léčil ze zranění na frontě. Což je mimochodem vůbec první dohledatelný Tolkienův text o Středozemi. Pádem Gondolinu to všechno kdysi začalo a nyní jím i končí.

Od knihy se proto nedá očekávat další epický příběh, není to pokračování Silmarillionu ani Pána prstenů (byť na příběhu odehrávajícím se ve čtvrtém věku opravdu začal pracovat, ale po několika stranách jej opustil). Je to příběh doplňující, vyprávějící o události prvního věku, kterou už většina Tolkienových čtenářů stejně zná odjinud, protože o Gondolinu se psalo nejen v Silmarillionu, ale i v Nedokončených příbězích i jinde.

Christopher Tolkien všechny tyto texty vzal a vydal je v Pádu Gondolinu, jehož smyslem není čtenáře zabavit něčím novým, ale má ukázat Tolkienovu neuvěřitelnou pracovitost a ochotu neustále na svých příbězích pracovat, předělávat, vylepšovat. Doplnil texty svými poznámkami, které jsou někdy stejně důležité jako samotný text (především když určitým pasážím přidává kontext spisovatelova osobního života).

Pád Gondolinu je poslední ze tří velkých příběhů Prvního věku, které se dočkaly samostatného vydání. Už před lety vyšla kniha Húrinovy děti a v roce 2017 i Beren a Lúthien, která na české vydání teprve čeká. Argo tyto knihy přináší na trh v krásné harbackové edici ilustrované Alanem Lee, takže v knihovně skvěle doplňují stejně vydané Tolkienovy romány.

Pro fanoušky je to, myslím, povinnost, neboť kniha přibližuje složitost a strukturovanost Tolkienova psaní. Jen s každou další stránkou přichází větší a větší smutek, že nic dalšího už nejspíš nebude.