Elton John. Foto: Greg Gorman

Bez umění neexistuje domov. Jaké poklady zdobí vily Eltona Johna?

Elton John není jenom úžasný skladatel a nenapodobitelná osobnost pop music, ale také vášnivý sběratel umění. Domov bez díla současných umělců by si prý ani nedokázal představit. Takhle vypadá sbírka jedinečného Rocketmana.

15. leden 2020 10:50:51

Siru Eltonu Johnovi jednou novináři britského tisku řekli, že jeho domov připomíná „galerii umění navrženou Austinem Powersem“. Nechybí jí totiž barevná výstřednost, kontroverze ani chuť jít vždy trochu za hranu. „Přesně tak jsem to vždycky chtěl. Ve stylu sedmdesátkové rockové hvězdy z Los Angeles,“ vysvětloval před časem nositel Řádu britského impéria.

Společně s filmovým producentem a svým životním partnerem Davidem Furnishem považují svou nevídaně rozsáhlou sbírku umění za svého třetího spolubydlícího, bez něhož by domov nebyl domovem. Napříč spoustou nemovitostí, které anglicko-kanadský pár vlastní, hrají umělecká díla hlavní roli.

Nad kobercem ze zebřích kůží jim na stěnách visí díla velikánů 20. století. Elton John je například hrdým majitelem jedné z nejhodnotnějších osobních kolekcí fotografií na světě, která čítá přes 4 000 položek. Vedle surrealistických kousků nabízí třeba tvorbu Roberta Mapplethorpa, Irvinga Penna, Nan Goldingové nebo několik set fotek legendárního Mana Raye, včetně mystické Noire et Blanche z roku 1926. Výstavu hudebníkovy sbírky dokonce pořádaly přední galerie včetně londýnské Tate Modern.

V jeho sbírce figurují i snímky mistra kontroverzních vizuálů Davida LaChapella, který se vypracoval ze stránek magazínů až na zdi galerií a fotil snad všechny, co v popkultuře něco znamenají. Samozřejmě včetně samotného sira Eltona Johna. O jejich blízkém přátelství mimo jiné svědčí i to, že je LaChapelle autorem fotografie na plakátu k Johnovu biografickému filmu Rocketman, ve kterém ho ztvárnil skvělý Taron Egerton.

Ze všech portrétů, které LaChapelle Eltonu Johnovi pořídil, vyniká především ten z roku 1997, který vyobrazuje hudebníka rozkročeného mezi pianem a sochami gepardů před pestrobarevnou zdí plnou warholovských banánů. Vždy koneckonců fandil zářivé extravaganci a pop artu. Není to tak dávno, co jeho domov zdobila raritní spolupráce Andyho Warhola a jeho svěřence Jean-Michela Basquiata. Obraz s lebkou a nápisem STOMACH z půlky 80. let, který ovšem jeho autoři nechali beze jména, vydražil Elton před třemi lety v přepočtu za téměř 21,5 milionu korun.


Jean-Michel Basquiat & Andy Warhol: Untitled (1984–85), Sotheby’s France

Mezi velké oblíbence dvasedmdesátiletého pianisty každopádně patří i Keith Haring. Ten z newyorského undergroundu postupně přes graffiti došel až k osobitému hravému stylu, kterým zkrášlil veřejný prostor po celém světě v čele s berlínskou zdí. Stejně jako Elton John se věnoval charitativní činnosti a aktivismu v boji proti AIDS, kterému nakonec roku 1990 podlehl. Elton svůj obdiv k Haringovi stvrdil v roce 2003, když jeho charakteristické postavičky a motivy zvěčnil na vinylu Are You Ready for Love.

Podobnými spojeními se současnými umělci zaujal Elton John mnohokrát. Nejúspěšnější britský výtvarník Damien Hirst pro něj například na začátku dekády designoval unikátní růžové Audi A1, které se nakonec prodalo v rámci plesu Elton John Aids Foundation za více než 12 milionů korun.

Mimo to autor kultovních písní jako Tiny Dancer vlastní i Hirstovo dílo The Incomplete Truth, vyobrazující bílou holubici naloženou ve formaldehydu. Svým blízkým ho ostatně Elton John představil na svatbě se svým mužem Davidem Furnishem. Jedním z hostů byl i americký malíř Philip Taaffe, jehož zvířecí kompozice Birds, Bees and Snakes rovněž zdobily prostory miliardové svatební party. Umělecký vkus Eltona Johna působí stejně pestře a oslnivě jako jeho hudební kariéra. Jako by prožíval život inspirovaný skutečnou fantazií, která nemá žádné limity a omezení.