Yung Lean

Sad Boys Forever! Rapper Yung Lean přijede na slovenský Grape Festival

Švédský sad boy rapper Yung Lean je jednou z nejzásadnějších tváří evropského hiphopu posledních pěti let. Dokázal přiblížit melancholicky snový cloudrap ze stockholmské večerky milionům posluchačů po celém světě. V létě 2020 zamíří na desátý ročník Grape Festivalu ve slovenských Piešťanech.


20. prosinec 2019 13:32:23

Yung Lean je jedním z prvních oznámených jmen programu očekávaného Grape Festivalu, který se naposledy uskuteční na letišti v Piešťanech, a to 7. až 8. srpna. Švédského rappera předchází pověst i příběhy i legendární energické koncerty.

Sledovat jeho příběh, plný typicky severské deprese, pro mě vždy bylo velikým zážitkem. Jsem rád, že jako jeden z té prokleté generace rapperů, kteří umírají těsně po dvacítce, se mu nepřihodilo něco zlého. Ne, že bych mu to přál, jen některé jeho texty bystří mojí pozornost tímto směrem. Jednou má za zády partu mladých producentů Sadboys, podruhé islandský dětský sbor. Yung Lean systematicky bourá zavedená pravidla žánrů a nálada jeho textů se lehce zaryje pod kůži. Pod tou mou je zalezlá až na kost.

Vystoupení Yung Leana před dvěma lety v pražské Lucerně připomínalo show hvězdy světového měřítka na té nejvyšší úrovni. Tehdy přivezl mladý Švéd kolekci songů ze svého alba Stranger, které se v kontextu jeho tvorby dá brát jako první „dospělácký“ hudební produkt. Oproti jeho neméně slavným začátkům přikročil tematicky více k vážnějším polohám, které opět tradičnímu pojetí hiphopu utíkají jako zajíc. Zajíc, kterému se nedá nefandit.

Loňské EP Poison Ivy odhaluje další z jeho tváří. Yung Lean byl totiž původně švédský punkáč a zpěvák kapely Död Mark. Na Poison Ivy se k této poloze a náladě navrací, jeho choutky po altenrativním indie však eskalují letos v lednu vydáním bluesrockové desky Nectar pod jménem Jonatan Leandoer127.

Milovníci alternativního hip hopu, nových směrů jako cloudrap a pochmurné nálady zabalené do crossoveru všemožných žánrů by si rozhodně vystoupení třiadvacetiletého Švéda na piešťanském Grape Festivalu neměli nechat ujít.