Yzomandias. Foto: Kubo Krížo / Facebook Yzomandias

Dobrá duše, srdce ze zlata! 5 důvodů, proč nový Yzomandias stojí za to

Yzomandias vydal novou desku Dobrá duše, srdce ze zlata, na které se vyznává ze všech možných momentů a aspektů svého života. Deska předčila očekávání, proto přinášíme pět základních bodů, proč je novinka vydařené album.


10. prosinec 2019 13:40:29

1) FEATY

Yzomandias byl v přípravách na desku pilný, a tak fanoušky na nové dese čeká několik silných featů. Z domácí scény kralují nahrávce „koně“ ze stáje Milion+. Nechybí tady samozřejmě Hasan nebo Nik Tendo, který nedávno taky vydal sólovou desku Fatamorgana, kde zase naopak hostuje Yzomandias. U čtyř tracků se představuje Karlo, který u labelu vydal v roce 2017 desku s názvem 666. Z českých raperů se na desce objevuje ještě Viktor Sheen a Ektor. Velkým překvapením jsou zahraniční jména, zejména pak raper Dizmy z britské crew 67, německý rapper Eight O, italští trap-lordi Dark Polo Gang či vynikající polský MC Žabson. Ze strany slovenských sousedů pozval Yzomandias DMS crew, a mladého rappera jménem AstralKid22 z ConspiracyFlat Studio. Už jen počet featuringů a prostor, který Yzomandias hostům na desce vymezil, slibuje originální přehlídku různorodých jazyků, přístupů a nálad.

2) BEATY

Konex, Decky, Abe Beats, Dokkeytino. To všechno už jsou dnes jména nesoucí záruku zlatého standardu kvalitní hudební produkce a nápaditých beatů. Zde se hodí podtrhnout taky práce se skity, intry a outry tracků. Objevuje se tady několikrát motiv telefonního rozhovoru, který je v trapové hudbě neodmyslitelnou složkou. Zajímavě pojaté a hlavně velmi vtipné jsou momenty, kdy si Yzomandias povídá s automatickým mluvčím v telefonu.

3) BARS

V rámci textového materiálu je Yzomandiasův přínos na desce poměrně překvapující. Nemůžu tvrdit, že bych měl kdy dojem, že by byl Yzomandias ve své předchozí tvorbě a obdobích přehnaně zahleděný sám do sebe nebo se bral příliš vážně. Ale přijde mi, že na Dobré duši popustil explicitnosti v tomto směru uzdu ještě víc. Od prvního tracku se velké množství textu nese v sebeironizující poloze, která je vlastně velmi příjemná, a odhaluje nadhled, který v sobě Jakub nosí.

4) LOVE

Prachy, money, де́ньги. Ano Yzomandias je má a dostal se k nim z nuly. Tohle je fráze, kterou opakuje tak dlouho, až se zdá, že se stala pravdou nehledě na realitu. Ona ale pravdivá je a peníze jako jedno z hlavních témat Dobré duše to dokládají. Nenechte se ale zmýlit, Yzomandias rozhodně nepořádá jen závody ve flexu s prachama. Poměrně otevřeně popisuje svůj vztah k penězům, jaký v nich vidí potenciál, co s nimi chce dělat a nedělat. Zajímavý výsledek rozhodně není obraz zhýralého rappera, který se snaží za ruličku bankovek podplatit svět. Je také fajn, že oficiální distribuce originální nahrávky nastavila velmi příznivé ceny.

5) VYTÍ S VLČKY

Zdá se, že se to Yzomandiasovi, tomu starýmu Logicovi, zase jednou povedlo. Hledím na Instastories, kde Jakub podepisuje první várku cédéček. Druhý den ráno vidím tisíce sdílených příběhů od jeho fanoušků, kteří hned minutu po vydání začali hltat Dobrou duši, srdce ze zlata jako božskou manu. Následuje trochu vlogování, Jakub si připijí Becherovkou na úspěch a v dalším videu už si zase dělá z něčeho svým typickým způsobem legraci. Žádné slovo nebo nonverbální jazyk těla nenasvědčuje, že by měla nová deska být produkt finální či snad zlomový. Je to prostě jen dobrý produkt, který vnáší víru v to, že ty které přijdou po něm, budou ještě lepší.