Star Wars: Fallen Order. Kredit: EA

Neskutečná jízda galaxií. Videohra Star Wars Jedi: Fallen Order plní sny fanoušků


Klaplo to. Klaplo to na výbornou a společnost EA po neuvěřitelně dlouhé době vydala hru ze světa Star Wars zaměřenou na příběh a ucelený produkt pro jednoho hráče. Pojďme se podívat, čím je pro značku Star Wars novinka tak zásadní.

2. prosinec 2019 10:16:36

Videohra Star Wars Jedi: Fallen Order (dále jen SWJFO) byla už dopředu ambiciózní projekt. Nešlo jen o šikovnou PR prezentaci, hra svým způsobem měla být přelomová pro samotnou značku Star Wars. Důkazem budiž fakt, že Disney a EA s vydáním hry vytvořili i překvapivě velkou část merche, jehož částečné odhalení proběhlo společně s prezentací merche z blížící se filmové deváté epizody. Pár charakterů ze hry se dokonce dočkalo Black Series provedení, což je prémiová řada figurek Star Wars postav. Pokud mě paměť neklame, ještě nikdy se marketing filmové ságy a videoher tímto způsobem neprolnul a bylo jasné, že od SWJFO můžeme čekat hodně. Bylo ovšem nač čekat? Rozhodně! Pokud stále váháte, s klidným svědomím vám můžu doporučit hru ke koupi. Videoherní svět Star Wars se v posledních letech plácal mezi multiplayerovými tituly, LEGO skákačkami a mobilními hříčkami, ale poctivá singleplayerová AAA hra pořád ne a ne vyjít. Posledním podobně pojatým titulem byla Force Unleashed 2 z roku 2010, ale to nebyla úplně povedená hra a opravdu kvalitní titul, který v hráči zanechal dojmy výpravného Star Wars příběhu, byla nejspíš patnáct let stará Knights of the Old Republic 2. Bude to znít odvážně, ale já si za tím stojím: SWJFO je nejlepší akční singleplayerovka od vydání Jedi Outcast a z hlediska epičnosti příběhu a prohloubení lore SW světa se vyrovná Knights of the Old Republic. Hlavní příběhová linka zabere zhruba patnáct hodin, ale to, co se během ní stane, je nepopsatelná jízda. Tedy, ona popsatelná je, ale já se rozhodl vyhnout se v tomto článku spoilerům, abych nezkazil zážitek těm, kteří hru budou teprve procházet. Bohužel hru trápí trochu pomalejší rozjezd a a má opravdu vysokou obtížnost, což může někoho odradit (v tomto směru jde hra proti trendům současného videoherního mainstreamu). Ale pokud ty první řekněme dvě tři hodiny překonáte, čeká vás už jenom neskutečná jízda gradující do dechberoucího finále. Aby bylo jasno, tohle nejsou žádné orgastické výlevy spokojeného fanboye (dobře, jsou), zásadní je hra především v kontextu toho, co se v posledních letech se značkou Star Wars ve videoherním průmyslu dělo. SWJFO je v tomto směru vlastně až inovátorská hra. Kombinuje herní model Uncharted a Dark Souls, který se snaží přenést do Star Wars světa. Taková hra tu v rámci značky ještě nikdy nebyla, ale sedlo si to skvěle. Ne dokonale, pasáže s obřími pavouky nebo slimáky dost kazí SW feeling a protáčel jsem při nich panenky, ale chápu, že kvůli vývoji příběhu a změnám prostředí to má svůj důvod.


EA v posledních letech schytávali za svůj přístup ke hrám permanentní hejt. Zaměřovali se primárně na multiplayerové hry opřené o mikrotransakce a dodatečný obsah a třeba start hry Star Wars Battlefront 2 byl kolosální fail, ačkoliv já hru hraju dodnes a myslím si, že velká část hejtů byla nespravedlivých. To už je ale stejně jedno, důležité je, že SWJFO veškerou reputaci napravuje na výbornou. Pokud se s tímto přístupem bude pracovat dál nebo se dokonce samotná hra stane začátkem delší řady, je to příslibem velkých věcí. Nebo taky ne a v dalších letech se zase dočkáme osmi různých mobilních her a dvou LEGO skákaček. S o to větší láskou pak na SWJFO budeme vzpomínat.