Jak zní planeta Praha? Odpověď přinese intenzivní Soundtrack of Prague v CAMPu

Stane se tak ve čtvrtek 28. listopadu 2019 od 19:00. Pražský CAMP (Centrum architektury a městského plánování) se promění v experimentální kino-laboratoř zkoumající zvuky, tvary, existující i ztracené tváře Prahy. V ústřední roli unikátní projekční plátno (24×4m!) a programové menu složené ze závratné audio-vizuální kompozice SPAM: Karel Gott Prager či hudebních formací Dukla a ±0.         

Kult jménem Prager 
Vidět a slyšet kompozici Karel Gott Prager z dílny Vladimira 518, Davida Vrbíka & Ondřeje Anděry znamená bezmála hodinový ponor do nadčasového díla a geometrické duše jednoho z nejkontroverznějších českých architektů 20. století – Karla Pragera (1923–2001), strůjce Nové scény či budovy bývalého Federálního shromáždění. Vizuálně i zvukově mimořádně intenzivní projekce působí jako československý Blade Runner.

Všude kolem vás se splétají laserové sítě, architektonické struktury propalují strop. Jste přímými svědky tvarování futuristické koláže, která má v sobě stejnou hutnost jako Pragerovo umění samotné. K vyčerpávajícímu „smyslovému“ prožitku si navíc nezapomeňte připojit jeden podstatný fakt – celá sci-fi symfonie rozbije tmu přímo v Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy (dnešní CAMP) – tedy v budově, kterou postavil vy-víte-kdo.

Stereotypům vstup zakázán
Mimochodem, nepůjde tu “jen” o architektonické geeky kochající se plány konstrukcí Pragerových (ne)realizovaných chrámů – obsah kompozice totiž velmi umě a nekompromisně sestřeluje veškerá klišé a fake/news, které se kolem klíčové osobnosti naší architektury za léta nashromáždily. Jak ostatně ve skvělé reflexi pro MuniMedia napsal Aleš Ligas: “Celá show pracuje s negativními emocemi a snaží se v člověku probudit zájem o originálně novátorský svět architekta a klade důraz na přemýšlení před bezmyšlenkovitým posuzováním věcí na základě jedné zkušenosti nebo asociace. Projektu SPAM tak nejde pouze o rozbor tvorby Karla Pragera, ale o konfrontaci širší společnosti s principem posuzování stereotypně přebíraných témat na základě více úhlů pohledu.” 

EVENT NA FAKEBOOKU

Všechno do sebe zapadá
Samotný Soundtrack of Prague je první akcí nové platformy GOODGOOD. „Hned v návaznosti na SPAM se mi hned vybavily kapely Dukla a plusminusnula jejichž texty jsou takovým soundtrackem Prahy. Jsou to příběhy mladých lidí ve městě. Navíc Lukáš často po koncertě Dukly pustí něco z Repertoáru od PSH, takže tam je hned další souvislost. Repertoár byl ostatně také soundtrackem mladého života v Praze. A další asociace je např. ta, že plusminusnula se seznámili na fakultě architektury v Liberci. Obě kapely navíc pro speciální projekční plátno připravují videa, která reflektují nejen jejich tvorbu, ale právě i současnou Prahu. Rozhodně to nebudou klasické koncerty, jak je známe,“ přibližuje smysl akce Pierre Urban, kurátor a autor platformy GOODGOOD.

Vedle Pragerových radikálních vizí tak dojde i na romantismus vinohradské indie formace Dukla či silné texty libereckých ±0 plusminusnula.   

Foto: Jan Andreáš