Láska, odvaha, svoboda! BiggBoss vydá 500 kusů úchvatné knihy Squadron

Knižní oblaka v prosinci rozčísne výtvarně dechberoucí publikace s názvem SQUADRON, která vizuálně reflektuje jeden ze základních morálních pilířů naší historie – strhující příběh československých pilotů, od RAF za 2. světové války až po současnou základnu taktického letectva v Čáslavi. Pod křídly nakladatelství BiggBoss ji vytvořila autorská dvojice Jan Matoušek (grafický designér) a Vojtěch Veškrna (fotograf). Předprodej spouštíme právě teď!

PŘEDPRODEJ SQUADRONU ZDE

Autorská dvojice vedle vlastní tvorby v knize představí i dosud nepublikované snímky z britských leteckých základen z archivu legendárního fotografa Ladislava Sitenského. Publikace o 280 stranách, v níž se elegantně prolíná historie se současností, vyjde v limitovaném nákladu 500 kusů. Je ideálním vánočním dárkem pro fanoušky letectví, historie i moderní fotografie a typografie.

Cesta k nebeským jezdcům
“Dostali jsme jedinečnou možnost přiblížit se na milimetry blízko k osudům československých letců. A světlo tak intenzivního prožitku teď předáváme dál v podobě téhle knihy. Jejím smyslem a posláním je aktualizace a reflexe jejich příběhů. Je to kniha o lásce, odvaze a svobodě. A stejně tak o typografii a fotografii,” přibližuje autor, grafický designér Jan Matoušek (Metrovize, Nádech výdech).

První část knihy tvoří právě jeho “písmová rodina” Squadron – tedy současná interpretace typografie z 2. světové války, kterou Matoušek vytvořil na základě filmového dokumentu z britských leteckých základen z roku 1942. “Zajímá mě, jakou roli tato písma mohou hrát v současnosti, když je vytvoříme digitální cestou, dáme jim nový tvar a programovatelné funkce. Svým způsobem je to podobné, jako kdybyste objevovali staré konstrukční plány k letounům z druhé světové války a moderními prostředky je přetvářeli v nové stroje,” odhaluje autor, pro něhož písmo Squadron bylo vůbec prvním impulsem pro vznik projektu.


Mosty v oblacích
Fotografickou část tvoří nově zdigitalizované a z velké části dosud nepublikované snímky Ladislava Sitenského z let 1939-1942 v pozoruhodné souhře se současnými fotografiemi Vojtěcha Veškrny z vojenské letecké základny v Čáslavi.

K rodinnému archivu legendy české (nejen) válečné fotografie se autoři dostali díky Sitenského vnučce, Adéle Kándlové. “Ve chvíli, kdy jsme dostali důvěru pracovat s archivem pana Sitenského, bylo nám hned jasné, že celá věc nabírá mnohem větší rozměr. Zaměřili jsme se primárně na digitalizaci dosud nepublikovaných snímků z britských základen, ale v knize najdete i fotografie, které v minulosti publikované už byly a zaslouží si aktualizaci. Přinášíme je na stůl ve zcela novém kontextu,” osvětluje Matoušek.


Nově vzniklé písmo, zdigitalizované negativy a Veškrnovy současné snímky se až překvapivě doplňují, právě díky nim kniha vytváří jakýsi vzdušný historický most mezi minulostí a současností a poskytuje tak výjimečný úhel pohledu na téma českého letectví. Knihu navíc doplňují texty předního leteckého historika Jiřího Rajlicha, autentické materiály z deníků dvou českých stíhačů i rozhovor se současným pilotem Janem Tvrdíkem (21. ztl Čáslav, Flying Bulls Aerobatic Team).

Odpoutat se od země
Squadron znamená rafinovanou autorskou reflexi válečné aviatické historie Československa. Kniha, která čas, prostor, minulost a přítomnost sráží do jediného intenzivního okamžiku. „To samo o sobě vede k pádu do hlubin a průzkumu vrstev, o kterých jsme před tím ani netušili. Proto na stránkách Squadronu jdeme od detailů nýtů kovových křídel až k nehmotným konturám oblaků. V konstrukci letounu sedí živý člověk, startem se odpoutává od povrchu, s odletem a přistáním se mění měřítko a vzdálenosti. A podobné je to i touto knihou: je to nástroj, který vás povede k dalšímu hledání a zkoumání, je to forma, kterou lze skládat i dekonstruovat a sledovat tak detail a široký kontext současně," uzavírá Matoušek povídání o knize.

Squadron vylétá z hangáru BiggBoss Books v limitovaném nákladu 500 kusů v prosinci 2019. Je čas připojit se k té správné peruti!

Titulní foto: Ladislav Sitenský