Virgin Galactic / Under Armour

Vesmírné tepláky pro miliardáře? Do kosmu už jenom pohodlně a stylově!

Představte si, že vejdete do shopping centra Nový Smíchov, zamíříte do obchodu značky Under Armour s fittness wear a vyberete si svojí velikost kosmického obleku v krásné královsky modré barvě. K tomu doladíte boty ve stylu Supermana a celé to zaplatíte kreditkou. Na netu si koupíte kosmickou letenku a můžete letět do nekonečna a ještě dál. Sen? Designéři z Virgin Galactic a Under Armour vás právě přesvědčili o opaku.

Vesmírná turistika je na vzestupu a má stále reálnější kontury. Jelikož velké investice tečou z privátních fondů a od inovativních miliardářů, kteří budou také prvními letci, tak s prvním komerčním letem tak můžeme počítat už v příštím roce 2020. Většina z nás ho bude sledovat jen na obrazovkách iPhonů, každopádně o všem bychom se měli dozvědět.

Vlajková vesmírná raketa firmy Virgin Galactic britského boháče Richarda Bransona už finalizuje nejzásadnější testy, stejně je na tom se zkouškami první výletní posádka složená ze science a business influencerů. Mediálním vzrušením bylo hlavně zkoušení a představení samotných obleků. Na jejich vývoji se podíleli designéři a vědci aktuálně silné a prestižní sportovní značky Under Armour. Jak sami asi soudíte, oblek vypadá dost stylově, ovšem hned po fashion zhodnocení vám napadne otázka: „Tohle mně udrží v celku i ve vesmíru?“

Jo, udrží! Technologické inovace vetkané do modrých a zlatých vláken napomáhají zachovávat správné fyziologické podmínky pro krevní oběh a svalovou hmotu. Speciálně pro tuto linii vyvinuli vědci materiál UA Clone, který dělá ze spodní vrstvy oblečení dokonale přizpůsobivou druhou pokožku. Podpůrné vložené “vycpávky” na ramenou a v oblasti hrudníku zase kontrolují pohyb a chrání materiál před náročným přetažením kvůli výkyvům tlaku. „Do obleku jsme především zabudovali mobilitu, pružnost a flexibilitu. Složky, které z obleku dělají ten nejvýjimečnější a nejatraktivnější ze všech dostupných leteckých oblečení,“ uvedl na představení výkonný ředitel Under Armour Kevin Plank.

Při pohledu na kolekci je jasné, že inovace všité do filmových sci-fi kostýmů Barbarelly nebo celé posádky Star Treku budou za krátkou chvíli opravdu reálné. Nový design řady kosmických bot působí jako vystřižen ze sešitovek Supermana, a to potěší nejednoho geeka. Důležitým faktem zůstává, že účelem vesmírné linie obleků není zdolávat náročné výzkumní mise, ale pohodlně se obléct do chic tmavomodrých sportovních tepláků a vyletět si do vesmíru v největším a stále bezpečném komfortu. I onou nápaditou stylovostí se návrháři cíleně odlišili od klasických a strohých NASA nebo SpaceX designů.

Nejimpozantnější detail tvoří stříbrná řada geneze „letounů“ umístěná na páteři overalu, která představuje dějiny a evoluci létacích strojů. Cesta vzhůru mapuje roky vývoje od jemné a něžné vážky až po futuristické moduly a samonavigační systémy. Myslím, že se máme všichni na co těšit. Šetřit začněte raději už dnes. Cena za letenku devadesátiminutového letu je celých 250 tisíc dolarů a vesmírní oblek included zdarma až do smrti! Jen, aby vám pak nezůstal odložený ve skříni.