Rick and Morty. Kredit: Adult Swim

Vesmír, chlast a nihilismus. Rick a Morty půjdou znovu daleko za hranu

Wubba Lubba Dub-Dub! Geniální alkoholik Rick a jeho vnuk, poseroutka Morty, kteří za sebou mají ty nejšílenější dobrodružství, se vrací s další porcí příběhů. Prvních pět nových epizod čtvrté řady plánuje Adult Swim na 10. listopad.

25. říjen 2019 14:03:29

Podivný americký animovaný seriál Rick a Morty, který vysílá Adult Swim (noční blok pořadů na placené televizi Cartoon Network) od prosince 2013, dal během několika let vzniknout kultu. Jeho oddaní fanoušci na internetu vyvolávají svým obsedantním chováním kontroverzi a dokola vymýšlejí nové a nové teorie. Tvůrce a hlavní dabér seriálu Justin Roiland se mezitím stal hvězdou. Že nevíte, o čem je řeč? V tom případě vám nepomůže ani Mr. Meeseeks a radši koukněte na trailer k nové čtvrté řadě.

Seriál se točí okolo rodiny Sanchezů – dědy Ricka, vystrašeného vnuka Mortyho a vnučky Summer, ale i jejich rodičů Beth a přihlouplého Jerryho. Kromě ústřední dvojice se do multigalaktických dobrodružství často zapojí celá disfunkční rodina. Rick totiž disponuje portálovou zbraní, která mu umožňuje dostat se do jakéhokoliv z nekonečna paralelních vesmírů. Všimli jste si mimochodem, že v Rickově garáži leží bedna s harampádím a nápisem „time travel stuff“? To je narážka tvůrců seriálu na to, že cestování časem a příběhy o něm jsou vlastně tak trochu pí***na.

Proč je ale právě Rick a Morty takový fenomén? Vezměte si třeba nejpopulárnější animovanou rodinku Simpsonovi, která v uplynulé dekády upadla do krize. Tam, kde se totiž tvůrci žluté rodinky drží při zdi, se teleportoval ožralý Rick a zeď rozkopl a poblil. Když se pak v roce 2015 Rick a Morty objevili v jedné z úvodních gaučových scén, tak Simpsonovi prostě symbolicky zabili, okradli a vypili jim všechen Duff. Rick je postava, která jde daleko za hranu všeho, co jste kdy mohli v animovaných seriálech vidět.

Na pokračování seriálu, jehož humor je popisován jako „nekončící prdící vtip zabalený v nihilismu“ se čekalo dlouho. Po třech sériích se letos dočkáme prvních pěti epizod čtvrté řady. Premiéru mají 11. listopadu a další epizody by měly vyjít během příštího roku. Trailer, ve kterém je použita hudba francouzského elektronického dua Justice, ukazuje, že se nic nezměnilo.

Stále je všechno humpolácky animované a stále hlavní postavy dabuje sám tvůrce seriálu. Justin Roiland navíc postavy kvůli autentičnosti namlouvá opilý – na internetu koluje několik videí, kdy se sotva drží na nohou, ale přesto zvládá opakovat scénář. A protože podepsal smlouvu na 70 epizod, trošku se bojíme o jeho játra a ledviny.