All Ride Show 2018. Foto: Nedori

Motorky se valí na Pragovku. All Ride Show ukáže nepředstavitelné stroje

Více strojů, větší množství známých dílen i individuálních stavitelů a nový industriální prostor. Výstava takzvaných custom bikes a motocyklových přestaveb All Ride Show bude probíhat od 25. do 27. října. Letos nově v Pragovce.

17. říjen 2019 11:53:49

Vybavte si jakoukoliv motorku na světě, vymyslete si spoustu doplňků a přidente technické vymoženosti, kterým možná sami nerozumíte. Teď celou představu otočte vzhůru nohama a vynásobte pětkrát. Máte? Vaši vizi přivede k životu pražská All Ride Show, kterou brzy čeká čtvrté pokračování. Výstava stovek custom motorek z celého světa otevře dveře individuálním nadšencům i velkým zahraničním dílnám. Jak bude vypadat letošní ročník v industriálním prostoru Art District Pragovka nám v rozhovoru přiblížil jeden z pořadatelů a stavitel custom motorek Viktor Říha.

Je většina custom motorek, které se objeví na výstavě All Ride Show, spíš vyrobená majiteli nebo profesionály na zakázku?
Vidím to tak půl na půl. Je to trochu složitější než jen tyto dvě možnosti, u nás zase tolik profesionálů, které stavění motorek uživí není. Z venku nám naopak jede většina z profi dílen. A to se ještě kombinuje s motorkami pro sebe, vyrobené pro někoho na zakázku, často i s nějakým přispěním majitele a navíc jsou tu i zakázky od moto značek nebo motorky vytvořené na prodej a tak dále.

Existuje mnoho stylů custom motorek? Který je nejčastější a co byste naopak označil za unikátní záležitost?
Stylů je hodně, mají většinou historický kontext k času, místu a subkultuře, kde se poprvé objevily – choppery a bobbery v USA v 60. letech, café racery v té době zase v Londýně a podobně. Dnes je těch stylů, subžánrů a hlavně jejich fůzí už tolik, že i na soutěžních výstavách se těžko zařazuje do kategorií a škatulek. Prostě nejsou hranice. A v tom je asi právě ta unikátnost. V nevšední kombinaci, detailu a technickém řešení, spíš než v nějakém stylu.

Co je to třeba takový drag bike a jak se na něm jezdí?
Drag bike je motorka upravená na sprint, takže jede jen rovně na krátkou trať. To znamená, že k tomu musí být náležitě konstruovaná a výkonná. Má třeba turbodmychadla a cucá přídavné pohonné směsi jako je „nitrák“ neboli neboli oxid dusný. Motorky musí být upraveny i konstrukčně, jsou snížené, tvrdé, často aerodynamicky kapotované a také mají prodloužené zadní kyvnou vidlici. Jednoduše proto, aby se nezvedaly na zadní. Prostě fyzika. Jezdec na motorce v podstatě leží, ale já nejsem ten pravý, koho se ptát. Přijďte se zeptat kluků ze seriálu Sultans of Sprint, na All Ride budeme mít 7-9 speciálů.

Hrají v rámci této záliby velkou roli i oděvy, helmy a doplňky, které nějakým způsobem odrážejí majitelův vkus a styl?
Docela jo. Když už někdo chce výjimečnou motorku, tak na ní chce prostě i stylově vypadat. Nedílnou součástí „customizace“ je také výtvarné zpracování detailů, hlavně „paint job“ na nádrži a helmě. To musí ladit.

Akce se bude po třech letech konat poprvé na jiném místě. Proč padla volba právě na industriální Art District Pragovka?
Továrnu nám srovnali se zemí, takže jsme hledali a zvažovali různé možnosti. Někde bylo místa málo, jinde nám neseděl vzhled. Výstava má svou atmosféru a ducha, což chceme dodržet a Pragovka naše interní výběrko prostě vyhrála. Ten prostor je krásný, industriální, ale přitom jiný, takže jsme sami zvědavi, jak bude působit, až se zaplní mašinami a lidmi.

Stále ctíte pravidlo, že se na All Ride Show nesmí objevit ta samá custom motorka dvakrát?
V hlavní části, tedy samotné výstavě, tohle pravidlo ctíme. V části pop-upů a obchodů už ho nedržíme. Ale upřesním, že pokud na nějaké motorce někdo udělá nějakou výraznou změnu, tak ji naopak rádi zase vystavíme, protože je to pak pěkná ukázka, jak je to kreativní a inspirativní činnost.