Nike Jesus Shoes. Kredit: MSCHF

Choď jako Ježíš. Nike udělali sneakers se svěcenou vodou za 3 000 dolarů

Chtěli byste se procházet po vodě jako Ježíš? Připravte si pár tisíc dolarů a pevné nervy. Nový „Ježíšův" model tenisek Nike se stal hitem posledních dnů. Kromě křesťanských odkazů ho rovnou posvětil kněz.

Kontroverzní sneakers, které má na svědomí brooklinský kreativní label MSCHF, vycházejí ze siluety modelu Nike Air Max 97 a na se internetu objevily minulý týden. První páry se prodaly během pár minut za neskutečné 3 000 dolarů, což je něco přes 70 tisíc korun. V čem je takhle náboženská kolaborace tak výjimečná?

„Pokud se na ně nevycákal Papež, tak je nechci,“ psali například trollové na internetu. Toho se u takzvaných Jesus Shoes nedočkají, ale pokud si ujíždí na křesťanské tematice, ukojí se na spoustě detailech. Průhledná podrážka boty je naplněná vodou, ale ne jen tak ledajakou. Údajně je to svěcená voda, kterou pracovníci MSCHF nabírali přímo z řeky Jordán. Nad tkaničkami je umístěný zlatý krucifix s ukřižovaným Ježíšem a kapka červeného inkoustu na jazyku má zase symbolizovat Kristovu krev. Aby toho nebylo málo, všechny páry posvětil kněz.

Zaujme navíc už samotná krabice s biblickým obrazem a nápisem WALK ON WATER. Na vnitřní straně bedny pak narazíte rovnou na citát z Bible, konkrétně na verš Matouš 14:25. „V době čtvrté noční hlídky přišel k nim a kráčel po moři,“ stojí tady v angličtině. Odkaz na Matoušovo evangelium reflektuje i vnější strana obou sneakers, na které je malým černým fontem napsaná zkratka MT. 14:25.

„Chtěli jsme vytvořit statement, kterým zdůrazníme, jak absurdní dneska může být kultura kolaborací značek a etnik. Uvažovali jsme, jak by asi vypadal collab přímo s Ježíšem Kristem,“ řekl jeden z šéfů MSCHF Daniel Greenberg, který je prý sám žid, takže o Ježišovi věděl pouze to, že uměl chodit po vodě. Jejich náboženský pokus se vyvedl a všechny páry Jesus Shoes už mají své majitele. MSCHF se prý bude k podobným experimentům vracet každé druhé a čtvrté úterý v měsíci.