Steamers. Foto: Markéta Zelená

Víc než jen ganja. Jak hulí steamers na Jamajce?

I když se se na Jamajku vydáte za hudbou nebo krásami tamní přírody, neubráníte se pocitu, že jde o zemi zaslíbenou konopí. Kdo jsou vlastně rastafariáni, kteří si říkají steamers?

25. září 2019 15:12:52

Někoho by možná překvapilo, že zákony bylo držení většího než malého množství legalizováno až v roce 2015. Teprve od té doby můžete beztrestně po kapsách nosit dvě unce rostliny (asi 56 gramů). Nejčastějším dotazem po návratu z Jamajky bývá, jestli tam hulí fakt každý. Nehulí. Spousta lidí nevyužívá konopí vůbec a mnozí jej zpracovávají v přírodní formě, z rostliny si dělají čaje nebo vaří. No a potom tu potkáte ještě takzvané steamers.

Zatímco se na okraji Kingstonu soukám z taxi sdíleného s dalšími třemi náhodnými pocestnými, Gilligan už na mě mává z protější strany silnice. Rastu, který patří k takzvaným steamers, jsem potkala v zákulisí největšího jamajského festivalu Sumfest. Na dotaz, jestli by mi nechtěl říct víc o filozofii steamers, s nadšením kývnul. A tak když se usazujeme na jeho zahradě pod mangovníky, začíná barvitě vyprávět.

Steamers je označení pro skupinu lidí, kouřící marihuanu v dýmce, které se říká chalice. Steam v angličtině znamená páru nebo dým a chalice jde přeložit zase jako kalich nebo pohárek (odvozeno od pohárku, do kterého se marihuana vkládá). Ve své podstatě je chalice vodní dýmka, která bylinný dým vodou ochlazuje, a tak se účinné látky odpařují a nedochází ke škodlivému spalování, jako je tomu u kouření cigaret. Je to takový přírodní vaporizér. Pro steamers ale nejde o pouhé užívání byliny, je to obřad, meditace, díky které se zklidní mysl a jejíž kořeny sahají hluboko do historie.

Z hlediska africké historie má chalice dávný původ, a to je podle mého průvodce důležité. „Tenhle typ dýmky kouřívali naši předci, králové a královny, kterým šlo o zklidnění za pomocí látky přírodního původu. To až ostatní národy přišly s kouřením v podobě cigarety, kdy je bylina spalována za vysokých teplot,“ vysvětluje Gilligan a dodává: „Dnes už v Africe většina lidí kouří cigarety a málokdo používá dýmky. My, steamers, se jen snažíme o to, aby tahle starodávná tradice byla udržena. Dýmka tě neopájí jako alkohol, účinek se ti dostane přímo do mozku, bylina je jako potrava pro mozek. A cokoliv, o čem přemýšlíš, se umocní. Pokud myslíš na práci, budeš produktivní, když máš na mysli lenivost, půjdeš rovnou spát.“

Ptám se proto, jestli dýmka na mysl podobně pozitivně působí i po ránu. „Než vstanu z postele, musím si dát dýmku, protože mi perfektně nastartuje den. Potom kouřím až večer nebo v noci, když se vrátím domů. Dívám se na hvězdy a uklidním se tím, medituji. Během dne z chalice kouřím jenom, když jsem ve společnosti dalších lidí, kteří o ní mají povědomí, protože s nimi můžu rozmlouvat nebo u toho číst ze své bible.“

Pro většinu lidí je rostlina konopí známá jako ganja, tráva, marihuana nebo prostě hulení. Steamers to ale vidí jinak. „Pro nás je hlavně bylinou. Přidáváme do ní občas i další rostliny nebo koření, které jí dodají aroma nebo léčivé účinky, třeba lístky bazalky. V podstatě lze použít jakoukoliv bylinku s příznivými účinky, mátu, rozmarýn nebo suchou kůru z pomeranče a citrónu,“ vyjmenovává postupně Gilligan. Kouká se mi do očí a s úsměvem přidává další praktický tip: „Když máte kašel nebo vás bolí v krku, přidejte k bylině česnek a tím uvolníte dýchací cesty. Pozitivní účinky má i šalvěj.“

Bambus, potřebný na tělo dýmky, Gilligan hledá hluboko v jamajských horách. „Jezdím nahoru do kopců, někdy na Stony Hill. Vůbec první místo, kde jsem bambus hledal, se nacházelo u moře poblíž pláže Wickie Wackie. Tam roste mořský bambus, který není tak velký jako ten v kopcích. Jezdím na něj sám, takže jediné, co mě to stojí, je tvrdá práce. Často se musím prodírat náročným terénem, abych všechen materiál dostal k autu, a to je občas hodně složité,“ líčí vousatý steamer.

Vedle bambusu se dýmka skládá z keramické korunky a usušené skořápky kokosu nebo kalabaše, do které se lije voda. Potřeba je i kokosové uhlí, které je pro chalice nejlepší a dýmu dodává typické aroma. Samotné kouření dýmky je pro steamers obřad. Gilligan přede mnou připravuje dýmku za rytmu reggae. Potom, co do sebe jednotlivé díly chalice zapadnou, soustředěně odříkává motlitbu a vzdává díky za život.