Skepta živě na Pohoda Festivalu 2019. Foto – Michal Augustini (Pohoda Festival)

Bůh britské grime scény míří do Prahy! Skepta bude slavit ve Foru Karlín

Zvěsti se potvrdily! U příležitosti sedmadvacátých narozenin pražského klubu Roxy se do Prahy vrátí jedna z nejvýraznějších postav britského rapu. Skepta k nám přijede představit svou čerstvou desku Ignorance Is Bliss už v pátek 25. října. Ale pozor, pro velký zájem se koncert nakonec přesune do Fóra Karlín.

3. září 2019 10:49:09

Stačí se vrátit o pár let zpátky. Psal se rok 2016, když rapper Skepta katapultoval grime a jeho ozvěny zpět do popředí britských komerčních žebříčků i digitálních poslechových platforem. Jeho album Konnichiwa v čele s hitem Shutdown nakonec získalo třeba prestižní ostrovní Mercury Prize a u kritiků tak triumflo taková jména jako David Bowie a Radiohead. Grime se díky Skeptovi navrátil na špičku potravního řetězce a inspiroval celou generací mladých anglických rapperů v čele se Stormzym a J Husem.

Nedá se proto divit vysokým očekáváním, za kterých na konci května vycházela hudebníkova pátá řadová nahrávka Ignorance Is Bliss. S novinkou Skepta potvrdil status ikony ostrovního rapu, který už má samozřejmě s undergroundovým grimem, který jsme znali na začátku minulé dekády, jen málo společného. Špičková produkce tracků jako Greaze Mode stále udává trendy nejen v Británii a nepřeslechnete ji asi v žádném londýnském klubu. Skepta naštěstí zůstává neposkvrněný mainstreamovými ambicemi, jak už jsme ostatně na Bigg Maggu nedávno psali v recenzi nové desky

O Skeptově významu svědčí i skvělá odezva, se kterou se setkal v létě na slovenském Pohoda Festivalu. Na trenčínském letišti vystoupil v roli headlinera prvního festivalového dne a jeho show se hned záhy stala jedním z (nejen mých) vrcholů celého ročníku. Naživo totiž šestatřicetiletý rapper nehraje jen nové singly jako Bullet From a Gun, ale třeba i megahit Praise the Lord (Da Shine), na kterém spolupracoval s A$AP Rockym.


Skepta živě na Pohoda Festivalu 2019. Foto – Michal Augustini (Pohoda Festival)

V klubu Roxy měl Skepta společně s Denzelem Currym vystoupit už červenci 2015. Koncert se nakonec zrušil, a tak si svou pražskou premiéru ikona grimu odbyla až o rok později v MeetFactory. Tentokrát už to vypadalo, že to klapne přímo v Roxy, kde Skepta vystoupí jako jeden z gratulantů k 27. narozeninám klubu v Dlouhé ulici. Dodatečně se jeho energický show seuskuteční v pátek 25. října v prostorách výrazně většího Fora Karlín a rozhodně se zařadí mezi vrcholy podzimní klubové sezóny. Takže ji určitě nevyignorujte.