Ben Cristovao. Foto: Lukas Wagneter (Red Bull Content Pool)

Ben Cristovao proti zírání do mobilů. Na nové EP kontakt bude třeba discman

Jedno všední odpoledne vcházíme do holešovické Kabelovny. Prostor, kde nám Ben představí svoje nové EP, mě přenese do dětství, když nás hlídávala babička.

Snad jenom s tím rozdílem, že u ní na zdi nevisel plakát Star Wars, v rohu se jí nepovaloval speciální přehrávač monolit, discman ani desatero sluchátek, a rozhodně se jí pokojem na vznášedle neproháněl Ben Cristovao.

Projekt Kontakt připravil Ben Cristovao společně s Red Bull týmem. Poslech je ovšem možný pouze na monolitech a discmanech. Bude zajímavé pozorovat, jak se s tímhle ojedinělým nápadem poperou Benovi posluchači z generace, kterou doba discmanů kompletně minula. I k ní je mířený odkaz Kontaktu, který Ben vysvětlí, sotva se před nás stydlivě postaví.

„Vnímám už dlouho způsob, jakým lidi komunikují v pořád větší míře na sociálních sítích. Vytrácí se osobní kontakt, který nahrazují zprávy v Messengeru. A když už jsme spolu někde venku, zase se o ten čas obíráme sledováním novinek na Facebooku nebo Instagramu. Přitom nejdůležitější jsou lidi, co jsou právě s vámi. Kontakt se prostě začíná vytrácet a užít si čas jen s rodinou nebo kámošema je pořád složitější,“ říká Ben.

Pravda, stále víc muzikantů vyzývá hlavně na svých koncertech, aby fanoušci nechali telefony v kapsách, a sem tam se to i za pomocí sekuriťáků daří. A protože by Ben tenhle odkaz rád šířil dál, pozval všechny do Brna a Českých Budějovic na koncerty zadarmo pod širým nebem. Tam přítomní uslyší celé EP, které skýtá šest songů. My si jich poslechli pět, šestý je podle Benových slov srdceryvný a nechtěl nás dojímat. Zbylá většina je v rychlejším tempu, do klubů a na letní party jak vyšitá.

V jednom momentu Benův hlas skoro nepoznávám kvůli hlubší poloze, na kterou u něj nejsem zvyklá. Texty jsou převážně česky, to jenom u písničky Princezna přebíhá Ben z češtiny do angličtiny tak často, že když kameraman začíná kroužit kolem mě místo Bena, přestávám se soustředit a utíká mi nit. Když pak beru do ruky jednu plechovku tropických křídel a s hlavou plnou myšlenek o internetu a realitě se odebírám zpět do ulic Prahy, na zastávce stojí čtyři z pěti lidí se sklopenou hlavou a očima upřenýma do telefonu…

Ben Cristovao vystoupí 27.6. v Brně a 28.6. v Českých Budějovicích. Více informací o projektu najdete na www.redbull.cz/ben