Foto: Drivetribe.com

Bizzarrini Manta - Designová ikona vznikla během čtyřiceti dní

Psal se rok 1968. Zcela neznámý lokální výrobce Bizzarrini spojil síly s úplně novou karosárnou, aby společně, během rekordních čtyřiceti dní, dali vzniknou vozu, jenž svým klínovitým tvarem fascinuje dodnes.

21. červen 2019 08:26:30

Jen málokterý název je v případě vozu Bizzarrini Manta příhodnější. Jeho design byl na svou dobu skutečně bizarní a neotřelý, stejně jako i okolnosti vzniku vozu. Zatímco dnešní doba diktuje automobilkám celou řadu bezpečnostních a ekologických norem, v šedesátých letech měli konstruktéři i designéři podstatně volnější ruce. Pojďme se tedy vrátit v čase o půl století zpět a připomeňme si netradiční okolnosti, které daly vzniknout jednomu z nejpůsobivějších vozů, které kdy vznikly na italském území.

Celý příběh této nevšední kreace se začal psát již v roce 1964, kdy italský konstruktér Giotto Bizzarrini, jenž se podílel na vývoji vozů jako Alfa Romeo Giulietta, Ferrari 250 GTO nebo Iso Grifo, založil v italském městě Livorno svou automobilovou manufakturu Prototipi Bizzarrini.

S finančním kapitálem v zádech a četnými zkušenostmi ze svého působení u renomovaných italských značek měl Bizzarrini ambice vyrábět silniční sportovní vozy a zároveň se orientoval i na úspěch značky na poli motorsportu.


Bizzarrini 5300 GT, Foto: Classicdriver.com

Rok od založení značky debutuje Bizzarrini se svým prvním a zároveň nejúspěšnějším modelem 5300 GT Strada. Dvoumístný vůz s osmiválcem Chevrolet o objemu 5.3 litru pod kapotou dosahoval výkonu až 400 koní ve verzi Corsa a nabízen byl jak v uzavřené, tak otevřené variantě. Technicky byl vůz až podezřele podobný konkurenčnímu Iso Grifo, za jehož vývoj byl Giotto Bizzarrini v minulosti též zodpovědný.

Následovala neúspěšná spolupráce s automobilkou Opel, ze které vzešly zhruba dvě desítky prototypů nízkoobjemového GT s označením Bizzarrini Europa a projekt závodního vozu Bizzarrini P538, jehož finální podoba spatřila světlo světa na přelomu let 1965 a 1966.

Vůz se měl na okruzích postavit zavedeným konkurentům v podobě Fodu GT40 či Porsche 906. Místo toho se však automobilka začala utápět v dluzích a zhotovila pravděpodobně pouhých pět exemplářů, které byly poháněny agregáty Chevrolet a Lamborghini.


Bizzarrini P538, foto: uncrate.com

Mezitím se však tehdy třicetiletý automobilový designér Giorgetto Giugiaro po působení u karosáren Bertone a Ghia rozhodl založit vlastní karosárnu Italdesign. Ta vznikla 13. února 1968 a zbývalo přesně 40 dní do prestižního turínského autosalonu, kde se chtěl Giugiaro se svou novou firmou blýsknout kreací světového formátu, která přihlížejícím vyrazí dech.

Času bylo málo a Giorgetto Giugiaro neměl ani technický základ, na kterém by svůj výstavní exponát postavil. Spojil tedy síly s krachující firmou Bizzarrini a zhotovil dílo, které zásadně ovlivnilo designové trendy vozů sedmdesátých let.

Od Bizzarriniho krachující automobilky si vypůjčil třetí zhotovené šasi závodního speciálu P538, které bylo osazeno upraveným vidlicovým osmiválcem OHV Chevrolet Corvette o objemu 5.4 litru a na tomto základu postavil svou nadčasovou karosérii, kterou sám definoval jako dvoudveřové sportovní kombi.


Vývoj Bizzarrini Manta, foto: Drivetribe.com

Linie vozu byly inspirovány rejnokem. Konkrétně Mantou obrovskou. Odtud pochází jak název vozu, tak i řada jeho designových prvků včetně výrazného žábrování na přídi i zádi či drobného symbolu rejnoka na kapotě. Bizzarrini Manta disponoval jednoduchým, ale velmi futuristickým klínovitým tvarem, výklopnými světlomety a netradičním uspořádáním interiéru.

Řidič totiž seděl uprostřed a po levé i pravé straně bylo sedadlo pro spolujezdce. Manta se tak stala třímístnou a značně zde předběhla dobu. McLaren využil obdobné uspořádání u svého kultovního modelu F1 až o desítky let později.


Foto: Drivetribe.com

Giugiaro opatřil Mantu pro turínský autosalon výraznou zelenou barvou, aby byl vůz ihned na očích. Ta skvěle podtrhla elegantní design, jenž působivě kombinoval čistotou a jednoduchost spolu s radikálními prvky v podobě velmi výrazných blatníků, velkých pneumatik či jednoho obrovského stěrače na předním skle vozu.

Kosmická loď na čtyřech kolech se svým futuristickým pojetím i přes nijak úchvatnou techniku stala hvězdou domácího turínského autosalonu a nastartovala hvězdnou kariéru Giorgetta Giugiara v jeho karosárně Italdesign. Manta se zároveň stala nejslavnějším vozem malé značky Bizzarrini, která rok po zmiňovaném autosalonu definitivně ukončila výrobu.

Jediný zhotovený exemplář byl později přelakován na stříbrno a firma Italdesign s ním ještě nějakou dobu prezentovala své karosářské know-how. Později Manta putovala po soukromých sběratelích, až se nakonec usadila v Petersonově muzeu v Los Angeles, kde zůstala doposud.


Foto: Drivetribe.com

Příběh tohoto vozu je jasným důkazem, jak moc významnou roli hraje design. Zatímco běžné produkční vozy Bizzarrini zásadně neuspěly a celkově automobilka vyrobila jen necelých 150 aut, jediná Manta s identickou technikou se stala fenoménem díky svým křivkám a její hodnota je nevyčíslitelná. Připomeňme, že její vznik navíc trval pouhých 40 dní.

Giorgetto Giugiaro a jeho Italdesign zhotovili ještě desítky dalších zásadních kreací a roku 1999 byl Giugiaro vyhlášen nejvýznamnějším automobilovým designérem století. Poté, co se stal v roce 2015 Italdesign součástí koncernu Volkswagen, založil Giugiaro spolu se svým synem novou karosárnu GFG Style a dnes již osmdesátiletý designér tak stále pokračuje v udávání trendů.