Nezhasínej. Ze Zanzibaru přichází znásilňovací voodoo monstrum Popo Ubawa

Exkluzivně přinášíme ukázku z knihy Vladimíra 518 a Tomáše Součka Mambo? Poa! Zanzibar. V unikátní publikaci autoři zkoumají celé spektrum současné kultury ostrovů. A k tomu patří i sebrané duchařské báchorky a legendy, které Vladimir doplnil svými kresbami. Patří mezi ně i ta o znásilňovacím monstru jménem Popo Ubawa. Naposledy se prý objevilo v roce 1995.

12. květen 2019 11:37:26

Bloudíme sítí ulic starého města, někde zhruba za Old Fort se na chvíli zastavím za skupinkou mužů, kteří dle místního zvyku společně čtou vystavené noviny, které jsou kolíčky připnuté jedny vedle druhých na jednoduché konstrukci. O kus dál věnuji chvíli pouličnímu antikvariátu, vezmu do ruky pár ohmataných knih, až mou pozornost upoutá antologie příběhů Zanzibar Ghost Stories (Good Luck Publishers, 2006). Malá černobílá knížečka či spíše sešit, v sobě totiž skrývá něco co mě velmi zaujalo. Jsou to nasbírané duchařské příběhy souostroví, poctivý zápis místní orální paměti, často připomínající lokální voodoo legendy.

Tento způsob záznamu lidových příběhů mi přijde velmi důležitý, a dnes již snad nikdo nepochybuje o tom, jak důležitou roli sehrál v kontextu světové kultury. To, co si lidé mezi sebou vyprávějí a předávají z generace na generaci, z úst do úst, je vlastně velmi křehké dědictví, protože může být s postupem času zničeno, zapomenuto. A i když toto jsou “pouze” místní strašidelné příběhy, tedy něco co je možné považovat za prapodivnou a brakovou literaturu, tak se jedná zároveň o autentický otisk myšlení místních lidí. O to víc jsem byl potěšen, když mi prodejce který si povšiml mého zájmu prozradil, že právě on je tím člověkem, kdo antologii sestavil. Jmenuje se Amir A. Mohammed a jeho sborník vyšel poprvé v roce 2000. Některé z příběhů jsem se rozhodl přeložit a vsadit jako jistou paralelní linii do těla knihy. Stejně tak mi přijde zajímavé, podělit se s vámi o několik svahilských termínu, popisující typologii místních nadpřirozených jevů.

1. Mzuka – zlý duch
2. Mzimu – příbytek obývaný nadpřirozenou bytostí
3. Shomoo – hon na ďábla
4. Juju – čarodějnice
5. Komanzi – monstrum s železnými končetinami
6. Chano – ďáblovy hody
7. Chunusi – mořský duch
8. Kupungwa – vymítání
9. Kurogwa – kletba čarodějnice
10. Jinamizi – noční můra
11. Shetani – Duch

Popo Ubawa

Poprvé se strašidelná zvěst o existenci nestvůry Popo Ubawa objevila na Zanzibaru v roce 1970. Hrozné a mučící stvoření, které se vědomě stávalo viditelným jen za určitých podmínek, podle popisu poškozených milovalo sodomizaci spících nevinných lidí. Popo Ubawa terorizoval obyvatele ostrova Pemba nejméně šest měsíců, pak ale zničehonic zmizel, a to stejně nečekaně, jako se objevil. Nastalo dlouhé období, během kterého lidé na jeho existenci takřka zapomněli. To se ovšem změnilo v roce 1995, kdy byly na ostrově Pemba opět nahlášeny sexuální útoky páchané tímto monstrem. Jeho oběti, muži, ženy i děti, shodně potvrzovaly kruté bolesti, které jim Popo Ubawa způsobil svým drastickým chováním. Zvěsti se mezi lidmi rychle rozšířily, nejvíce se bály ženy a děti, strach ale postupně zachvátil všechny vesnice na ostrově.

Později se dokonce zprávy o řádění Popo Ubawy objevily i přímo v hlavním městě Zanzibar Town. Jelikož tento sexuální predátor hledal své oběti v nočních hodinách, lidé začali spát ve skupinách, a to mimo své domovy. Věřilo se, že monstrum nezaútočí na skupinu lidí, kteří spí na střeše, oblečeni pouze ve spodním prádle, případně zcela nazí. Přesto každé ráno ve městě přibývaly příběhy o některém z jeho dalších morbidních činů. Strach i zlé sny se šířily ulicemi města a jeho obyvatelé začali být v průběhu noci nervózní dokonce už jen z přítomnosti potulných psů a koček poblíž svých obydlí.
Nejstrašnějším jevem, který na ostrovy zavlekla snad sama příšera, bylo kruté zabíjení nevinných, většinou duševně postižených lidí, o kterých si lidé začali myslet, že oni jsou Popo Ubawa. Doloženy jsou smutné případy ukamenování davem i useknutí hlavy mačetou, a proto nechť dá Bůh odpočinout jejich duším v míru. Amen.

Místní autority skrze rádio i televizi vyzývaly všechny obyvatele, aby zachovali klid, nepropadali panice, a hlavně nebrali zákon do vlastních rukou. Někteří lidé se spokojili s vyháněním démona pouze pomocí čtení vybraných pasáží z posvátného Koránu, ale další stále přicházeli s příběhy, kdy a kde stanuli s nestvůrou tváří v tvář. Naštěstí postupem času začaly zprávy o útocích řídnout a Popo Ubawa nakonec z myslí lidí zcela vymizel. Doposud nebyl dodán žádný hmatatelný důkaz o jeho existenci, ale ať byla stvůra skutečností, či smyšlenou postavou, snažně prosíme všechny obyvatele Zanzibaru, aby Popo Ubawu už nikdy znovu neoživovali.
Poskládáno z odposlechnutých příběhů na ostrovech Pemba a Unguja.

Knihu Mambo? Poa! Zanzibar, ve které najdete i další voodoo historky, si můžete objednat u Biggbossu.