foto: (cc) Wikipedie

Hubičkův brutál v Pařížské jde do rekonstrukce

Budova bývalého Mezinárodního svazu studentstva v Pařížské ulici nedávno zesnulého Stanislava Hubičky skončila bez památkové ochrany a čeká ji přestavba.

23. duben 2019 08:55:48

Budově někdejšího Mezinárodního svazu studentstva v Pařížské ulici nedávno zesnulého architekta a mj.autora Nuselského mostu Stanislava Hubičky nepřidělilo mínisterstvo kultury status památkové ochrany a čeká ji přestavba na sedmipatrový obchodní dům. Obnoven má být vnější plášť – hliníkové a kamenné prvky budovy dokončené v roce 1975. Stavbu, která tak původně sloužila “fíkové” organizaci komunistických tajných služeb v sousedství Právnické fakulty a Hotelu Intercontinental, chtěli do seznamu památek zapsat v roce 2018 architekti z ČVUT.

„Celkový ráz průčelí a styl architektury by měl zůstat zachován. Zásahy do architektury byly v rámci projekčních prací konzultovány a schváleny v té době žijícím autorem, architektem Stanislavem Hubičkou,“ citoval iRozhlas šéfa pražského pracoviště Národního památkového úřadu Ondřeje Šefců.

„Je to podle nás velmi kvalitní zástupce architektury doby šedesátých a sedmdesátých let. Dům byl navrhován s velkou citlivostí k historickému okolí, což je hodně cenné. Stýkají se u něj ulice, které nejsou pravoúhlé, a vyčnívající arkýře mají do jisté míry sledovat trasy ulic. Takto rozčleněný dům pak zapadá do struktury Pařížské třídy, kde jsou další domy s vystupujícími arkýři," komentovala význam stavby pro iRozhlas historička architektury Klára Brůhová z ČVUT.

Stavba v současné podobě samozřejmě nemá žádné využití. Je podstatné, že nejde k zemi jako Transgas a konzultace se Stanislavem Hubičkou před jeho smrtí nám dávají naději, že přestavba alespoň z uličního pohledu, zachová svůj původní originální ráz. Během dvouleté rekonstrukce dostane budova také zcela nové interiéry. V těch původních mj. BiggBoss v roce 2013 legendární klip Kilovej bůh s Vladimirem 518, Matějem Ruppertem, Mikem T a Jiřím Kornem.

Fotky exteriérů a interiérů na A489