Zdroj: Mouaz Abouzaid

Koncept mikrobydlení v kontejnerech řeší problém s bydlením v chudinských čtvrtích Káhiry

V Káhiře žijí statisíce lidí ve vlastnoručně vyrobených příbytcích, které je mnohdy ohrožují na životě. Trojice architektů se tento problém snaží vyřešit inovativním a nízkonákladovým modelem mikrobydlení.

28. březen 2019 12:38:08

Architekti Mouaz Abouzaid, Bassel Omara a Ahmed Hammad ze Spojených arabských emirátů navrhli řešení problému bydlení chudých vrstev káhirského obyvatelstva, které je nuceno žít v osadách na tamních hřbitovech. Dle konceptu s názvem Sheltainer, který získal první cenu v kategorii Ethics and Value na prestižním World Architecture Festivalu, by domov těmto lidem mohly poskytnout speciálně upravené přepravní kontejnery.


Zdroj: Mouaz Abouzaid

Tzv. Město mrtvých je zhruba 6,5 dlouhý hřbitov v jihovýchodní části Káhiry, kde ve vlastnoručně vyrobených příbytcích podle odhadů žije půl milionu až milion lidí. Architekti tak dle svých slov cítili, že řešení tohoto problému je jejich “profesní i morální povinností”.

Přišli proto s modelem mikrobydlení, který tvoří osm obytných jednotek uspořádaných kolem centrálního nádvoří, v jehož středu stojí věž s větrnými turbínami, solárními panely a vodními nádržemi. Přepravní kontejnery byly jako hlavní jednotka konceptu zvoleny především pro jejich nízkou cenu a dobrou dostupnost. V okolí tohoto místa se totiž nachází hned několik nákladních přístavů, kde se nevyužitých kontejnerů najde více než dostatek.


Zdroj: Mouaz Abouzaid

“Lidé si zde staví lehké konstrukce ze dřeva, látky, plastu a kovového šrotu, což představuje riziko pro jejich život a bezpečnost,” uvádí architekti v rozhovoru pro server Dezeen a dodávají: “S našimi znalostmi a pracovní silou místních obyvatel můžeme tyto přepravní kontejnery proměnit v domovy. Tito lidé žijí pod přístřešky z vlnitého plechu, což je za hranicí nelidských podmínek."

Zdroj: Dezeen