Zdroj: LAX

Automatizovaný přepravní systém na letišti v Los Angeles sníží závislost na autech

Systém Automated People Mover propojí jednotlivé terminály s nedalekou zastávkou metra, ale také s centrem pronájmu automobilů, čímž odkloní automobilovou dopravu mimo areál letiště.

20. březen 2019 16:41:55

Mezinárodní letiště Los Angeles (LAX) začalo budovat nový přepravní systém označovaný jako Automated People Mover (APM). Jedná se o vyvýšenou dráhu, po které bude bezobslužný elektrický vlak přepravovat cestující mezi letištěm a linkou lehkého metra vedoucí do centra města. LAX je čtvrté nejvytíženější letiště světa, a cílem projektu je proto zlepšit jeho dostupnost tak, aby lidé při cestě na a z letiště nemuseli být závislí na automobilové dopravě.

Podle informací organizace Los Angeles World Airports (LAWA), která letiště provozuje, využije tento nový systém ročně 30 milionů cestujících. Zbudováno má být celkem šest zastávek, z nichž se budou tři nacházet v areálu letiště (u terminálů) a tři mimo něj. Kromě linky lehkého metra propojí systém APM letiště také se zařízením zvaným Consolidated Rent-A-Car Center, kde si bude možné na jednom místě vypůjčit auto od více než 20 firem.

Díky spojení s tímto zařízením nebudou řidiči vypůjčených vozů muset vjíždět do oblasti terminálů, díky čemuž se areálem letiště bude denně pohybovat o 3 200 automobilů méně. Elektrické vlaky by po této nové lince měly jezdit každé dvě minuty, přičemž cesta z letiště na zastávku metra potrvá 10 minut. Zahájení provozu je naplánováno na rok 2023.

Zdroj: ArchDaily