Zdroj: Iwan Baan

V Kataru bude příští týden otevřeno nové národní muzeum inspirované pouštní růží

Ve městě Dauhá bude příští týden otevřeno Národní muzeum Kataru z dílny architekta Jeana Nouvela, které oslavuje kulturní dědictví této země, avšak zároveň se dívá do budoucnosti.

19. březen 2019 12:49:27

V katarském hlavním městě Dauhá bude již příští týden otevřeno nové Národní muzeum Kataru, jehož návrh vytvořil již v roce 2010 známý francouzský architekt Jean Nouvel. Muzeum mělo být původně otevřeno již v roce 2016, avšak po zdrženích ve stavebním procesu k této události dochází až nyní. Nouvel se při tvorbě konceptu inspiroval podobou tzv. pouštních růží, které popisuje jako “uskupení minerálních krystalů nacházejících se těsně po povrchem pouště”.


Zdroj: Whats Up Doha

Muzeum zaujímá plochu 21 000 čtverečních metrů a najdeme v něm prostory pro stále i dočasné výstavy, 220místné auditorium, 70místné fórum, centrum pro výzkum kulturního dědictví, archeologické laboratoře a také obchody či restaurační zařízení.


Zdroj: Iwan Baan

Cílem Nouvelova návrhu je vytvořit dialog mezi plynulou, moderní architektonickou formou muzea a historickými artefakty, které bude obsahovat. Jak uvádí tisková zpráva organizace Qatar Museums, nové muzeum “dá hlas kulturnímu dědictví Kataru a zároveň bude oslavovat jeho budoucnost”.

Zdroj: ArchDaily