Zdroj: SpaceIL/Twitter

Malá země, velké sny: izraelská sonda letící na Měsíc si fotí selfie se Zemí v pozadí

Sonda Beresheet se 11. dubna stane prvním soukromě vyrobeným vesmírným plavidlem, které kdy dosedlo na měsíční povrch. Než k tomu však dojde, má čas pořizovat působivé snímky.

6. březen 2019 11:01:20

Izraelská společnost SpaceIL před dvěma týdny úspěšně realizovala start své sondy Beresheet, kterou na oběžnou dráhu vynesla raketa Falcon 9 od SpaceX. Cílovou destinací této mise je Měsíc, přičemž v případě úspěšného přistání půjde o vůbec první soukromou sondu, která kdy na povrch naší přirozené družice dosedla.


Robotická sonda Beresheet v současné době obíhá kolem Země a provádí drobné změny své trajektorie, které ji postupně přiblíží k Měsíci, kde má podle plánů přistát 11. dubna. Do té doby má však čas na focení podobných “selfíček”, kterými se následně chlubí na sociálních sítích. Tento konkrétní snímek byl pořízen ve vzdálenosti 37 600 km od naší planety, kterou působivě zachycuje v pozadí.


Zdroj: SpaceIL/Twitter

“Na snímku Země, který byl pořízen během pomalého otáčení sondy, lze zřetelně vidět Austrálii,” napsali k fotografii členové týmu SpaceIL a doplnili: “Dále lze však vidět také plaketu, která zobrazuje izraelskou vlajku a nápisy ‚Am Yisrael Chai’ (běžně užívaný slogan znamenající ‚Izrael žije!’ – pozn. red.) a ‚Small Country, Big Dreams’ (malá země, velké sny – pozn. red.)”.

Zdroj: Space.com, Futurism