Zdroj: Thomas Jorion/Galerie Esther Woerdehoff

Francouzský fotograf zachytil opuštěnou architekturu italských budov v sérii Veduta

Snímky Thomase Joriona charakterizuje především výrazný kontrast mezi honosným interiérem a chátrajícími ruinami, které se z kdysi luxusních sídel postupem času stávají.

Amatérský fotograf Thomas Jorion žije v Paříži, odkud však často cestuje do celého světa, kde pomocí svého velkoformátového analogového fotoaparátu zachycuje nadčasové snímky míst, která byla ponechána napospas osudu a již dlouhá léta je nikdo neobývá. Divákovi tak umožňuje znovuobjevit jejich zašlou slávu, kterou se kdysi pyšnila.


Zdroj: Thomas Jorion/Galerie Esther Woerdehoff

Jedna z Jorionových nejnovějších výstav nese název Veduta (italsky výhled) a je věnovaná opuštěným architektonickým skvostům, které najdeme napříč Itálií. Budovy, které zde zachytil, se vyznačují dramatickým vizuálním kontrastem mezi honosným, dekorativním interiérem a chátrajícím materiálem, kdy na některých snímcích můžeme vidět popraskané zdi, uvolněné kachličky, či dokonce propadnuté zdi.


Zdroj: Thomas Jorion/Galerie Esther Woerdehoff

I díky tomuto kontrastu navozují budovy až snovou atmosféru. Tyto zapomenuté stavby podle Joriona poukazují na křehkost lidské existence a připomínají nám, že jsme pouze dočasnými obyvateli tohoto světa. Výstavu Veduta můžete až do 6. dubna zhlédnout v pařížské Galerii Esther Woerdehoff.

Jorion však není jediným amatérským fotografem, který se zaměřuje na opuštěná místa. Nedávno jste si u nás mohli přečíst také o Američanovi Michaelu Eastmanovi, který dokumentuje především opuštěnou architekturu španělsky a portugalsky mluvících zemí.

Zdroj: designboom