Foto: Revistacactus.com

V Bolívii vzniká nový architektonický styl inspirovaný andským folklórem

Rostoucí ekonomika a hrdost na domorodé kořeny v Bolívii přispěly k rozmachu nového architektonického směru. Přesvědčte se sami v rozsáhlé galerii.

Rostoucí ekonomika Bolívie a hrdost na kulturní odkaz domorodých kmenů nechaly vzniknout novému architektonickému fenoménu v tamním městě El Alto poblíž jezera Titicaca. Nový styl moderní architektury Jižní Ameriky nese označení “Cholets,” které vzniklo kombinací výrazů “chalet” (velký dům) a “chala” (domorodá žena).

Jedním z hlavních strůjců tohoto pozoruhodného stylu je architekt Freddy Mamani. Jeho domy se vyznačují pestrobarevnými fasádami ve folklórních barvách domorodců, poměrně výraznou asymetrií, ostrými masivními hranami budov a také vcelku pompézním dekorem jak exteriérů budov, tak vnitřních prostor.


Foto: Yuri Segalerba

Všechny tyto domy se drží zcela jasného konceptu. Přízemí hostí malé obchody a živnostníky, první patro nabízí společenský prostor, v druhém poschodí se nachází byty k pronájmu a v nejvyšší úrovni budov je umístěn byt vlastníků.

K největšímu rozmachu regionálního architektonického směru “cholets” došlo v horském městě El Alto, ale nevšední pojetí nových jihoamerických staveb se již šíří za hranice Bolívie, a to konkrétně do Peru a Brazílie. Tamní obyvatelstvo tak i přes vpád kolonistů upozorňuje na svou minulost odkazem na inckou civilizaci.

Zdroj: Designboom.com, BBC