Zdroj: SHSadler/designboom

Fotosérie Fresh Meat kritizuje standardy krásy a hledá hranici mezi krásným a ošklivým

Rozmach sociálních médií vede k rozšíření standardů kvality ze světa modelingu na celou veřejnost, a lidé tak mají nezdravou potřebu kontrolovat svůj vlastní obraz, tvrdí autoři projektu.

1. únor 2019 12:09:30

Fotografické duo známé jako SHSadler, které tvoří umělci Julia SH a Nic Sadler, ve spolupráci s módním magazínem Schön! představilo novou fotografickou sérii s názvem Fresh Meat (čerstvé maso), jež zpochybňuje současné standardy krásy a posedlost sebou samými jakožto důsledek sociálního tlaku, který je umocňován sociálními médii.


Zdroj: SHSadler

Čtyři modelky vystupující pod jmény badw0lfy, Miki Hamano, Adelina Novak a Eromomen si nechaly zabalit obličeje do plastové folie podobně, jako tomu bývá právě u mraženého masa, které najdeme na pultech supermarketů.

K tvorbě tohoto projektu se fotografové dle svých slov rozhodli, protože si ve svém okolí všímali, že “rozmach sociálních médií nejenže změnil způsob naší interakce s kulturou i mezi sebou, ale standardy krásy, které dříve platily pouze pro modelky v magazínech, se nyní rozšířily na veškeré snímky prezentované kýmkoli z řad veřejnosti”.


Zdroj: SHSadler

“Při pohledu na dnešní neutuchající honbu za mládím, obdivem a vysoce kontrolovaným sebeobrazem vyvstává otázka, jak moc jsme se již vzdálili od maximy, která říká ‘nesuď lidi podle vzhledu’? Kde je hranice mezi tím, co je krásné, a tím, co je ošklivé?” uvádí duo SHSadler v rozhovoru pro magazín It’s Nice That.


Zdroj: SHSadler

Výsledné fotografie jsou tak záměrně velmi znepokojivé a kontroverzní, aby dokázaly vzbudit zájem a vyvolat debatu. “Naším cílem bylo vytvořit dramatické obrazy, které diváka donutí přehodnotit koncept krásy a zpochybnit současné estetické standardy,” dodávají umělci.

Zdroj: It’s Nice That, designboom