Zdroj: IBM

IBM přichází s prvním kvantovým počítačem určeným pro komerční trh

V roce 1981 představila firma IBM svůj první osobní počítač, který změnil historii výpočetní techniky. Nyní si připisuje další průlom, který může znamenat začátek éry kvantových počítačů.

Americký technologický gigant IBM na prestižním veletrhu spotřební elektroniky CES 2019, který právě probíhá, představil první kvantový počítač určený pro komerční využití s názvem Q System One. Veškeré vyrobené kvantové počítače dosud existovaly pouze v laboratořích, kde byly rozloženy do několika částí a často zabíraly celou místnost. Firmě IBM se však povedlo veškerou tuto technologii vměstnat do skleněné krychle o délce strany 2,7 metru.


Ačkoli jsou kvantové počítače stále relativně v začátcích, již nyní představují jednu z nejslibnějších technologií, která by pro nás v budoucnu mohla mít obrovský přínos. Tato výpočetní zařízení totiž dokáží zpracovávat mnohem vyšší množství dat než běžné počítače, a mají tak potenciál od základu změnit celá průmyslová odvětví.


Zdroj: IBM

Na rozdíl od běžných počítačů totiž ukládají data pomocí jednotek zvaných qubity, které nemusí nabývat pouze hodnot 0 nebo 1, ale i hodnot mezi nimi, což umožňuje provádění exponenciálně vyššího počtu kalkulací. Tato kapacita by v budoucnu mohla vést i k milníkům jako nalezení léků na nevyléčitelné nemoci či vytvoření neprolomitelných šifer.


Zdroj: IBM

“Data se v budoucnu stanou nejcennějším přírodním zdrojem světa,” řekla CEO firmy Ginni Romettyová při odhalení počítače na veletrhu CES. Do kanceláře si ho však ještě nějakou chvíli nepořídíte. Firma zatím vyrobila pouze jediný exemplář, který hodlá pronajímat různým zákazníkům přes své cloudové rozhraní IBM Cloud, a přístup k němu tak půjde získat z pohodlí domova.

Zdroj: TechCrunch, ScienceAlert