Foto: Vivid Vision a WXCA

Polský pavilon pro EXPO 2020 vzdává hold přírodě

Polsko si pro světovou výstavu EXPO, jenž se uskuteční roku 2020 v Dubaji, připravilo pavilon představující přírodu své země.

11. říjen 2018 13:31:55

Návrh pavilonu našich severních sousedů vzešel jako vítězný ze soutěže více než třiceti obdobných projektů na podobu polského pavilonu. O jeho vzezření se postarala architektonická kancelář WXCA se sídlem ve Varšavě, která oděla budovu reprezentující Polsko do dřevěného přírodního hávu.

Celá stavba, která vytváří poměrně masivní optický dojem, je inspirována polskými lesy a přírodou. Budova je z velké části postavena z dřevěných materiálů a díky bohatému členění interiéru nabízí zajímavý zážitek z pestrých vnitřních prostor. Velmi netradičním dojmem působí především forma celé stavby. Základna je totiž nejužší, zatímco vyšší úrovně se horizontálně rozšiřují nad základnu.


Foto: Vivid Vision a WXCA

Interiér pavilonu bude autentický především implementací kinetických pohybujících se vyobrazení letících ptáků na stropech a stěnách, což odkazuje na stěhování jednotlivých druhů opeřenců na území Polska. Podle autorů působí pohled na stěhování ptáků napříč oblohou fascinujícím a inspirativním dojmem, přičemž podobnou emoci by měli přijmout též návštěvníci polského reprezentačního prostoru.

Struktura celé stavby pak odkazuje na dynamiku a otevřenost polské ekonomiky a hospodářské výměny. Díky rozšiřující se stromovité siluetě budovy navíc celý pavilon vytváří stín, jenž je doplněn vodními prvky, což nechává vzniknout malému polskému náměstí s pekárnou, jenž návštěvníkům nabídne odpočinek a osvěžení ve stínu budovy.

Výstava EXPO 2020 proběhne ve Spojených arabských emirátech. Potrvá 6 měsíců, bude hostit více než 140 zemí z celého světa a počítá s návštěvností přesahující 25 milionů návštěvníků.

Rakouský pavilon pro EXPO 2020
Španělský pavilon pro EXPO 2020

Zdroj: Arch2o.com