zdroj: M Seba

DJ Robot se rozpovídal o své sbírce Boomboxů při příležitosti jejich výstavy v Praze

DJ Robot a Salon Joshua s Red Bull Music připravili výstavu, jaká u nás ještě nebyla. Z lásky k hip hopové kultuře se zrodila expozice ghettoblasterů

25. červen 2018 18:03:52

Dne 27. června můžete zažít v Salonu Joshua vernisáž, která bude opravdu ve stylu “party hard”! Pojďte se podívat na výstavu 15 slavných modelů do Salonu Joshua. Legendární hranatý přístroj AIWA CS-770 z roku 1981 vás přenese zpátky v čase, stejně jako chromovaný krasavec ORION STR-900. Uvidíte i šestapůlkilový přístroj Crown CSC-960, jednu z nejhlasitějších “krabic” vůbec, oblíbený JVC RC-M70, který dodnes přesvědčuje svými mechanickými vlastnostmi i konstrukčními detaily, nebo vzácnost, SANYO M-X72, 60 centimetrů široký stroj s impozantními vlastnostmi. A pokud vás samotná zpráva nepřesvědčila, přikládáme ještě rozhovor s DJ Robotem, kterého si v Salonu Joshua budete moci také poslechnout.

Jak dlouho sbíráš techniku, konkrétně ghettoblastery?
Už asi asi 10 let, ale nepachtím se za nimi. Mám prostě techniku rád, a když se něco vyskytne za normální peníze, tak to občas koupím, i porouchané. Nakupuju u nás i v aukcích na Ebay, jednou mi bohužel přišla místo kazeťáku fašírka. Kromě ghettoblasterů sbírám i walkmany, z nich asi bude další výstava. Nemám zvláštní požitek ze samotného sběratelství, spíš chci, aby budoucí generace věděly, co nás dřív provázelo.

Proč vlastně zrovna ghettoblastery?
Asi díky hiphopové kutuře, ve které jsem vyrůstal, akce v klubu 007 a tak. A zásadní moment byl, když jsem viděl film Do The Right Thing, který v roce 1989 natořil Spike Lee. Inspirovalo mě, jak s nimi chodili hiphoppeři po streetu. Ale až po roce 2000 jsem měl peníze na to, abych si nějaké koupil.

Které jsou nejcennější kousky z tvé kolekce a uvidíme je na výstavě?
Nejvzácnější je JVC RC-M90 a hned po něm Sharp GF-777, oba tam budou.

Spoluvlastníš obchod s technikou, vinylovými deskami a sneakers Garage Store, jak se mu daří?
Bude to už čtyři roky. Kdybych do toho víc šlapal, tak by to asi víc jelo. Mám ho napůl s Martinem Šurdou, ten se stará o sneakers, což je trochu jinej segment a díky tomu, že jsou hodně v kurzu, jde obchod dobře.

Co o výstavě máme vědět, než vyrazíme do Salonu Joshua?
Chtěl jsem přiblížit mladým lidem, z čeho se dřív reprodukovala hudba, a jak. Vydrželo to dvě hodiny, breakovalo se na to, a nebylo to levné. Kazety se přemotávaly na verzatilkách, aby se šetřily baterie… dneska ti stačí telefon a půlkilová věc na bluetooth, tenkrát jsme museli přehrávače tahat a pořád do nich kupovat baterky.

Kde v nejbližší době hraješ?
Teď mě čekají festivaly: Slavonice, Colours, plus s Radimem Vychopeněm (Radimo) máme projekt, kdy hraju beaty a on do toho improvizuje na flétnu, s čímž hrajeme ve Varech na festivalu. Celoročně mám rezidenturu v klubu 2. patro.