Zdroj: Uber

Uber odhalil prototyp nového "taxi dronu", který bude od roku 2023 přepravovat lidi vzduchem

Zatímco nyní si prostřednictvím aplikace Uber můžete přivolat pouze auto, za pár let by pro vás takto mohl přiletět obří bezpilotní dron.

12. květen 2018 16:06:07

Firma Uber představila svou nejnovější verzi konceptu vzdušného dopravního prostředku, který navazuje na prvotní spolupráci s agenturou NASA, v rámci které minulý rok společně představily koncept, který se spíše podobal helikoptéře. Nový model Uberu má však blíže k obřímu dronu. Je vybaven sérií menších souběžně se otáčejících vrtulí, které jsou však rozmístěny na dvou oddělených rotorových systémech, což má zajistit bezpečný přechod mezi svislým a vodorovným letem. Uber zároveň tvrdí, že tento letoun bude mnohem tišší než běžné helikoptéry.

První ukázkové lety by měly být zahájeny v roce 2020, na plný komerční provoz by pak služba měla být připravena v roce 2023. Tuto leteckou taxi službu si zákazníci budou moci objednat podobně jako nyní, tedy přes mobilní aplikaci. Hlavním cílem Uberu je nahradit automobilovou dopravu v rušných městech leteckou, protože je jak rychlejší, tak také šetrnější k životnímu prostředí (letouny jsou poháněny elektřinou).

Letouny s kapacitou čtyř cestujících budou zpočátku ovládány lidskými piloty, avšak s postupem času by měly přejít na autonomní bezpilotní provoz, přičemž létat budou ve výšce 300-600 metrů.

Zdroj: Dezeen