Lee Murray - promrhaný potenciál v UFC?

Jde dozajista o jeden z nejneuvěřitelnějších příběhů, které kdy MMA zažilo. Příběh, ve kterém vždy nějakým způsobem hrála roli klec. Nejdříve klec zápasnická, dále ta, která se hodila k převozu uloupených peněz a nakonec klec poslední, ve které skončil hlavní hrdina. Jaké bylo putování zápasníka Lee Murrayho z klece do klece?

15. únor 2018 16:27:26

Už od začátku by ten příběh mohl vypadat buď jako hollywoodský scénář, a nebo naplňovat běžný stereotyp o chudém londýském předměstí. Lee Murray vyrůstal ve skromných poměrech nižší střední třídy, Jeho rodina byla neustále šikanována často opilým otcem. Na denním pořádku byly jeho útoky jak na matku, tak především na malého Leeho. To vše vyústilo až k soudnímu příkazu o zákazu styku s dítětem.

Přeskočme pár let. Lee je součástí sídlištní party, která zabijí čas, jak se dá. Občas nějaká menší krádež, prodej drog a časté rvačky. Vyloučení ze střední školy a první obvinění za držení kokainu a marihuany na sebe nenechají dlouho čekat. Stejně tak vězení pro mladistvé. Právě zde se poprvé seznámil s dřinou
v tělocvičně a bojovými sporty.

Ani po návratu z vězení se nedal zrovna na dráhu slušného občana a pokračoval v pouličním obchodu s drogami. Ač to může znít nadneseně, řada místních policajtů preferovala, když s ním nemusela přijít do kontaktu a raději se mu obloukem vyhýbali.

Úspěchy v kleci
Krátce po propuštění z vězení absolvoval Murray svůj první profesionální MMA zápas, který vyhrál KO už v prvním kole. Díky tomu také rychle dostal přezdívku – „Blesk“. Hned během následujícího roku 2000 stihl další čtyři zápasy, které pro něj ve dvou případech dopadly vítězně a ve dvou skončily porážkou. Na dlouho to byly poslední prohry, další zaznamenal až ve ]inále dvoukolové pyramidy v rámci jednoho dne. V začátcích MMA šlo o běžnou zápasovou praxi, kdy bojovník často absolvoval více zápasů během jednoho večera.
Zároveň se naplno vrhl do tréninku a zakotvil v proslulém London Shoot]ighters gymu, kde v současnosti trénuje třeba první český UFC zápasník Karlos Vémola nebo hvězda Bellatoru Michael „Venom“ Page. Zároveň ladil postoj v Peacock’s Gymu, který vedli tři bratři Bowersové. Všichni tři bratři se ovšem ze světa sportu brzy vzdálili, museli si jít odsedět loupež 1 milionu liber, které ukradli na letišti Gatwick. Holt vrána k vráně sedá, jak se brzy dočtete.

Během následujícíh tří let se Murraymu podařilo vyhrát čtyři zápasy v řadě a přišla nabídka od UFC. Šlo o turnaj s číslem 46 přímo v Las Vegas a hlavní karta se blýskala takovými jmény jako Georges St-Pierre, Frank Mir, Matt Hughes, Randy Couture, Vitor Belfort či B.J. Penn. Murray vyhrál zápas s Jorge Riverou už v prvním kole pákou na ruku. Ovšem možnost seznámit se s UFC blíže měl Murray už o dva roky dříve, když údajně na afterparty po UFC 38, která se poprvé odehrála na britských ostrovech, knockoutoval Tito Ortize, tehdejšího krále střední váhy. A nebyl by to Murray, aby mu další cestu v UFC nezhatily trable se zákonem. Začátkem nového tisíciletí se UFC držela amerického kontinentu a výjimku udělala jen v Japonsku nebo Brazílii. A to byl v případě Murrayho hlavní problém, protože si umazal trestní rejstřík – po dopravní nehodě ohrožoval druhého zúčastněného nožem a následovalo popotahování po soudech a neudělení víz do USA k případným dalším zápasům.

Ke svému poslednímu MMA zápasu tedy nastoupil v září roku 2004 v tehdy největší britské organizaci Cage Rage, se kterou podepsal smlouvu. A ten zápas nebyl proti nikomu jinému než greatest of all time Andersonovi „Spider“ Silvovi, který měl v té době za sebou teprve zápasy na nižší úrovni, například
v legendární japonské soutěži Pride, kterou posléze koupila UFC. Zápas skončil vítězně na body právě pro Spidera.

Loupež století
21. února 2006. Dva muži převlečení za policisty zastavují manažera ]inančního skladu při jeho cestě z práce. Ten je unesen a přinucen, aby vyklopil všechno o zabepečení skladu, ve kterém byla uložena několikamilionová hotovost Bank of England. Ve stejné chvíli někdo klepe na dveře rodinného domu manažera a unáší odtud jeho manželku a malého syna. Celá rodina se shledá až na odlehlé farmě, kde jim gang pod pohrůžkou újmy na zdraví vysvětlí, jaké informace potřebuje.

Za necelé dvě hodiny už gang i s unesenou rodinou stojí před úschovnou peněz. Manažer vchází dovnitř s jediným únoscem, přestrojeným za policistu. Zanedlouho se přidá dalších šestnáct maskovaných a svérázně ozbrojených mužů. Všichni zaměstnanci jsou buď svázáni, nebo uzamčeni v klecích na peněžní hotovost. Jde o stejný druh klecí, které jsou nacpané penězi a postupně zaplní menší skříňový náklaďák. Celý náklad má výslednou hodnotu přes 53 milionů liber. Jde tak o největší loupež hotovosti v britské historii.

Cesta do úplně jiné klece
Vyšetřovatelům trvalo necelý týden, než se dostali k první horké stopě. Šlo především o první podezřelé, kteří manipulovali s hotovostí ukradenou před týdnem. Stejně tak byla nalezena první auta, která zloději použili při loupeži. V jednom z aut byly nalezeny zbraně, kukly a další potřebné náčiní. Jedna z podezřelých žen byla zatčena, když se snažila vložit část hotovosti na bankovní účet v převlečení za sestřičku z Armády spásy.
Během února byly nalezeny klece, ve kterých byly přepraveny peníze a obviněny byly už dvě desítky lidí. Někteří z nich však byli propuštěni na kauci. V březnu byla po menších částech naleza skoro třetina lupu po různých farmách a skladištích. V červnu 2006 byli v Maroku zadrženi čtyři muži ve spojitosti s loupeží. Mezi nimi i Lee Murray. Ten byl už pár měsíců předtím odposloucháván a uvízl tak policejní síti. Maroko zvolil kvůli svému marockému původu z otcovy strany. S sebou si sem vzal 1,5 milionu liber a pořídil si luxusní sídlo. Ovšem radost mu dlouho nedělalo – marocká policie ho zatkla na popud britských vyšetřovatelů. Británie však neměla smlouvu o výměně zadržených a Murray tak
uvízl v marockém vězení. Chvíli se sice spekulovalo o jeho výměně za jiného vězně, obviněného z terorismu, ale nedošlo k tomu.

Po dvou letech vězení se Murray pokusil o útěk. Šlo o scénář jako z béčkové kriminálky, kdy mu někdo propašoval do cely pilník. Poté, co byl jeho útěk zmařený, mu nepomohlo ani to, že u něj našli přenosný počítač. Celkový trest původně činil deset let, ovšem nakonec byl prodloužen až do roku 2031. Podle slov jeho právníka stále popírá jakoukoliv účast na únosu a krádeži.